10 lipca 2013 - Krzysztof Czyżewski na Slot Art Festival

Krzysztof Czyżewski był gościem specjalnym na Slot Art Festival w Lubiążu k. Wrocławia. Wygłosił wykład na temat kultury głębokiej i poszukiwania swojego miejsca i korzeni we współczesnym świecie.


 

„Człowiek pogranicza to człowiek, który interesuje się innymi, zna ich języki, budowniczy mostów. Kiedyś postrzegany był pejoratywnie - jako ktoś, kto nie ma swojego miejsca, ktoś wykorzeniony. Teraz potrzebujemy takich ludzi - ludzi dialogu międzykulturowego, którzy widzą wszystko z innej perspektywy; potrafią lokalne zjawiska osadzić na szerszym horyzoncie.

Kulturę i sztukę ocenia się dziś na podstawie tego, ilu uczestników ma wydarzenie i jaka jest sprzedaż biletów. Dochodzi przez to do pewnego zakłamania i festiwalizacji kultury. Można się w tym zatracić. A przecież ostatecznie chodzi o to, czy dobry stolarz zrobi ci dobry stół i to jest proste.

Kultura głęboka to rozmowa z duchami przeszłości, swoją własną historią, próba dotarcia do swoich korzeni. Nie można zagrzebać tego, co pod tobą, bo nigdzie na dobrą sprawę nie znajdziesz swojego miejsca i nie zamieszkasz. Nie da się tu skłamać.

 Wiele osób wyjeżdża zagranicę, szukając tam swojej nowej tożsamości i własnego >ja<. A potem wracają rozbici, niepewni, zagubieni. Trzeba sięgnąć głębiej do swojej historii, żeby odnaleźć siebie i móc dalej na tym budować. Inaczej zawsze będziesz żył na peryferiach i będziesz tęsknił za całością".

 (Źródło: http://slot.art.pl)

 
Przeczytaj więcej:

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI