11 listopada 2006 - Nagroda DIALOGU 2006

Tegorocznym laureatem nagrody DIALOGU Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich została polska Fundacja "Pogranicze". Nagroda będzie wręczona po raz drugi. Przyznając to wyróżnienie, Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich chce uhonorować osoby, instytucje, inicjatywy, projekty medialne oraz redakcje, które są przykładem wzorowego zaangażowania w dialog narodów i kultur europejskich, jak również w zacieśnianie stosunków między Polską i Niemcami.


Nagrodę stanowi praca autorstwa mieszkającej w Berlinie polskiej rzeźbiarki Lidii Karbowskiej oraz dyplom honorowy. W 2005 roku nagrodę DIALOGU otrzymała redakcja katolickiego pisma "Tygodnik Powszechny" z Krakowa. 

Fundacja "Pogranicze" i prowadzony przez nią Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" uznawane są w Polsce i poza jej granicami za modelowe projekty obywatelskiego zaangażowania społecznego w Europie postkomunistycznej. Fundacja przez lata zgromadziła w Ośrodku obszerną dokumentację na temat wielokulturowości Europy Środkowej, obejmującą książki w wielu językach, filmy, dokumentacje dźwiękowe, zdjęcia i stare pocztówki. Ośrodek stoi do dyspozycji wszystkich badaczy z kraju i z zagranicy, zajmujących się na przykład historią Żydów polskich lub losami Cyganów w Europie Środkowej. Od początku lat dziewięćdziesiątych Fundacja "Pogranicze" organizuje międzynarodowe spotkania pisarzy w Białej Synagodze, prowadzi sesje naukowe poświęcone historii Europy Środkowej, jak i własnego obszaru kulturowego. Poza granicami swego regionu i Polski Fundacja stała się znana w roku 2000 dzięki opublikowaniu książki "Sąsiedzi" amerykańskiego socjologa pochodzenia polskiego Jana Tomasza Grossa na temat pogromu Żydów z 1941 roku w miasteczku Jedwabne na północnym wschodzie Polski. Książka Grossa, obszerny esej o zagładzie polskich Żydów przez niemieckie oddziały, dokonanej z pomocą polskiej ludności cywilnej, stała się impulsem dla najpoważniejszej debaty na temat historii i tożsamości, jaka odbyła się w Polsce po roku 1989. Dzięki pracy Fundacji "Pogranicze" Sejny stały się miejscem symbolicznym dla polskiej demokracji, dla krytycznej rozprawy z europejską historią, kultywowania żydowskiego dziedzictwa w Europie Środkowej przez polskich katolików oraz budowy przyjaznych stosunków Polski z sąsiednimi narodami. W Sejnach widać wyraźnie, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej "powrót do zachodniej wspólnoty" dla wielu Polaków wcale nie oznacza odwrócenia się od ważnego historycznie centrum czy też biednego wschodu kontynentu; że mimo ukierunkowania na Brukselę, w Sejnach nie stracono wyczulenia na sprawy peryferii Europy. Można odnieść wrażenie, że jest wręcz przeciwnie? Wraz z coraz silniejszym zakorzenieniem Polski w strukturach Zachodu w ostatnich latach, rośnie zainteresowanie i poczucie odpowiedzialności za krańce Europy, zwłaszcza za wschodnich sąsiadów Polski. 

Wręczenie nagrody DIALOGU 2006 odbyło się 11 listopada 2006 roku o godzinie 10.00 (w hotelu Spreebogen, Alt-Moabit 99, Berlin-Mitte) w ramach dorocznego zjazdu Związku w Berlinie. W imieniu Fundacji "Pogranicze" Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy odbiorą nagrodę z rąk przewodniczącej kuratorium Federalnego Związku TNP, byłej przewodniczącej Bundestagu prof. Rity Süssmuth oraz przewodniczącej Związku, wiceprzewodniczącej frakcji SPD w Bundestagu dr Angeliki Schwall-Düren. Laudację na cześć laureata wygłosi prof. Robert Traba, założyciel i dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz długoletni przewodniczący olsztyńskiego Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia". 

Istniejący od dwudziestu lat Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich jest organizacją jednoczącą 52 działające aktywnie na poziomie miast, gmin i landów Towarzystwa Niemiecko-Polskie. Najważniejszym projektem Federalnego Związku jest Magazyn Polsko-Niemiecki DIALOG. Założone w 1987 roku pismo ukazuje się w nakładzie 12 tysięcy egzemplarzy i należy do największych bilateralnych przedsięwzięć prasowych w Europie. 

Zobacz: 
www.berlin.de 
www.europatermine.de 
www.dpg-bonn.de


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI