12-13 października 2012 - Tworzenie twórczych społeczności. „Pogranicze” o animacji kultury

Seminarium "Twórcze społeczności. Z doświadczeń animacji kultury i community arts" odbyło się w Warszawie w dniach 12-13 października. Uczestniczką panelu dyskusyjnego „Badanie – działanie. Metody jakościowe a projekty animacyjne” była Bożena Szroeder, reprezentująca podczas tego spotkania Pracownię Kronik Sejneńskich działającą przy Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.


W ramach seminarium odbyły się dyskusje, prezentacje projektów oraz warsztaty przygotowane przez specjalistów w dziedzinie animacji kultury. Organizatorem spotkania jest Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Program spotkania jest oparty na integracji czterech grup roboczych złożonych z animatorów z Polski, Litwy i Wielkiej Brytanii. Zaproszeni do udziału goście poruszali się w przestrzeni wyznaczonej przez tematy: „Tradycje i idee animacji kultury”, „Modele kształcenia animatorów kultury”, „Społeczność – publiczność. Z kim pracuje animator kultury?”, a także „Badanie – działanie. Metody jakościowe a projekty animacyjne”.

To ostatnie zagadnienie, związane m.in. z tworzeniem przez animatorów kultury map miejscowości, zbiorów opowieści i doświadczeń z konsultacji, zostało przedyskutowane w grupie, w składzie której znalazła się właśnie Bożena Szroeder, od wielu lat zaangażowana w działania skupione wokół tych kwestii. Oprócz niej, głos w dyskusji zabrali: Cezary Ciszewski (Miasto w komie), dr Barbara Lewenstein (Ochocki Model Dialogu Obywatelskiego), dr Tomasz Rakowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) oraz Penny Vincent (Creative Communities Unit).

Organizację seminarium poprzedziła realizacja projektu „Localise”. W ramach działań prowadzonych w 2011 roku animatorzy kultury z Instytutu Kultury Polskiej UW, Wielkiej Brytanii i Litwy odwiedzili Sejny. Idea „Localise” opierała się na przekonaniu, że zacieranie granicy między teorią a praktyką, a także współpraca ponad podziałami geograficznymi i kulturowymi, przynosi najwięcej efektów w pracy animacyjnej. Goście Ośrodka „Pogranicze” odwiedzili również społeczności Białorusinów, Tatarów, Rosjan - Staroobrzędowców.

Linki "Pogranicza":

11 maja 2012 - Kroniki Sejneńskie dla animatorów kultury z Instytutu Kultury Polskiej UW, Wielkiej Brytanii i Litwy

Pobierz / Download

12-13 października 2012 - Tworzenie twórczych społeczności. „Pogranicze” o animacji kultury


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI