13 kwietnia 2008 - Muzyka Miejsca

Koncert Orkiestry Muzyki Miejsca w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. 


Muzyka Miejsca jest projektem pracowni muzycznej Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z Sejn. Głównym założeniem tego programu jest tworzenie możliwości spotkania i wspólnej pracy młodych tekściarzy i instrumentalistów sejneńskiego środowiska hiphopowego z uznanymi muzykami nad próbą komponowania nowoczesnej struktury muzycznej. Zasadą wspólnego działania jest równouprawnione zaangażowanie Mistrzów i ich młodych Terminatorów w tworzenie harmonijnych brzmień Muzyki Miejsca. Do współpracy zostali zaproszeni artyści, których muzyka opiera się na improwizacji, poszukiwaniu i eksperymentach na fakturze dźwięku i rodzaju brzmienia. 


Muzyka Miejsca to połączenie upodobania do nowoczesnej estetyki opartej na wrażliwości młodych twórców z Sejn i sięganiu do tradycji muzycznych wielokulturowego sąsiedztwa Polaków, Litwinów, Rosjan Staroobrzędowców, Białorusinów ale też tych, po których postały już tylko ledwie czytelne ślady – Żydów i Niemców. 

Istotnym jest odwołanie do własnego miejsca postrzeganego jako miejsce urodzenia, dom , podwórko, ulica oraz doświadczenie dnia codziennego z jednoczesnym sięganiem do kulturowego dziedzictwa. 

Praca aranżacyjna skupia się przede wszystkim na odnajdywaniu na nowo starych dźwięków i słów dawnych pieśni. W muzyce podkreśla się kontekst czasu poprzez uwypuklenie trzasków i szumów ze starych zapisów, z drugiej strony dźwięki te służą do budowania nowoczesnych struktur rytmicznych i melodycznych. W tekście - sens starodawnej pieśni transponuje się z drewnianej wsi, zapachu lnianych samodziałów, dróżek polnych do blokowiska, asfaltu, sportowych butów i łatwo podanej odpowiedzi na trudne pytania z portalu google.com. To składanie w organiczną całość sampli analogowego nagrania z efektami cyfrowymi - instrumentów akustycznych z dźwiękami wygenerowanymi przez procesory komputerowe. 

Muzyka Miejsca stara się w swoim brzmieniu wszystkie te światy pomieścić, równoważyć i łączyć. Koncert warszawski jest drugą odsłoną finału pierwszej edycji projektu, który miał miejsce w listopadzie w sejneńskiej Białej Synagodze. 

Wystąpią: 

Paul Brody – jest jednym z najbardziej interesujących muzyków z kręgu wytwórni Tzadik Johna Zorna; 

Patryk Zakrocki – założyciel Warszawskiej Sceny Improwizowanej, multiinstrumentalista i kompozytor; 

Dj Lenar – improwizujący turntablista, skreczuje i „deckonstruuje” Lutosławskiego i Szymanowskiego, współpracuje m.in. z Cezarym Duchnowskim;

Zespół Bauagan Mistrzów – jedna z czołowych i zarazem najbardziej interesujących grup muzycznych w Warszawie tworząca gatunek przez nich nazwany jako „międzystyl”; 

Pete Paulau – lider najważniejszych białoruskich antyreżimowych grup rockowych, jego muzyka określana jest jako autentyczny folk łączący archaiczne tradycje śpiewu i współczesnego dźwięku. 

Paweł Szamburski - klarnecista, muzyk improwizujący. Jest założycielem i liderem zespołu Meritum. Udziela się w wielu projektach muzycznych - miedzy innymi: Tupika, Cukunft, o.Grandier, Sztetlach oraz młodzi z Sejn: Makabi, Kornik, Demon, Rabin, Blintek, Wróbel, Mazak, DJ Shorty, Bartek Nazaruk, Bartłomiej Nowak, Bartłomiej Zubowicz, Kacper Szroeder, Tomek Stawiecki, Piotrek Janiec, Damian Oskroba, Przemek Baluta, Wo&Mi 

13 kwietnia 2008 - Muzyka Miejsca


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI