13 marca 2014 - pokaz filmów Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer) [FOTO ze spotkania]

13 marca 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pokazane zostały filmy Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer). Po projekcji odbyło się spotkanie Wokół Medei, w którym udział wzięli Krzysztof Czyżewski, Kuba Mikurda i Magda Szcześniak.


Medea Piera Paolo Pasoliniego dzieje się na styku dwóch światów: archaicznego królestwa Kolchidy oraz nowej rzeczywistości postępującej modernizacji.

Oba te światy uosabiane przez Jasona i Medeę (w jej rolę wcieliła się po raz pierwszy na ekranie operowa śpiewaczka Maria Callas) dążą do spotkania, które jednak szybko okazuje się krwawą oraz bezlitosną konfrontacją - toksyczną kolizją między światem rozumu a kulturą magiczną.

Film Pasoliniego stanowi efekt jego wieloletniej fascynacji światem greckich tragedii, którymi zajmował się także jako tłumacz, przekładając na włoski m.in. Oresteję Ajschylosa. Doczekał się wielu interesujących interpretacji akademickich i filmowych, jak choćby zrealizowana w 1988 roku Medea Larsa von Triera. Najnowsza adaptacja Medei w obiektywie austriackiej artystki Ursuli Meyer jest uwspółcześnioną hiperbolą zderzenia dwóch światów. Meyer przeplata film fragmentami reportaży z konfliktów wojennych na Bliskim Wschodzie, filmikami odnalezionym na youtube, a w roli głównej obsadza JD Samson - współczesną queerową ikonę znaną z zespołu riot grrrl Le Tigre.

Dodane obrazy nie pozostawiają złudzeń co do problemów, jakie stwarza zglobalizowany świat wielu kultur. Scenariusz powstał we współpracy ze znaną badaczką feministyczną Patricią MacCormak, autorką manifestu Cinesexuality i stawia szczególny nacisk na wizualną przyjemność jakiej doświadczamy, oglądając zmysłowe obrazy kinowe.

Więcej...

13 marca 2014 - pokaz filmów Medea (reż. Pier Paolo Pasolini) i Medea (reż. Ursula Mayer)


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI