14 lipca 2014 - Kino Medei - "Medea"

14 lipca 2014 Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, spotkanie z cyklu KINO MEDEI - "Medea", reż. Pier Paolo Pasolini.


"Medea" Pasoliniego z 1969 roku to druga z jego filmowych adaptacji wielkich antycznych tematów - po wcześniejszym o dwa lata "Królu Edypie". Uważał ten film za największe swoje dokonanie artystyczne. 

W wywiadzie dla miesięcznika "Le Jeune Cinema" powiedział: "Z tego nieco monstrualnego melanżu baśni filozoficznej i intrygi miłosnej starałem sie wydobyć, mówiąc w uproszczeniu, zderzenie pomiędzy starym światem religii a nowym światem laickim. W konflikcie tym przegrywa świat stary, ponosząc katastrofę intelektualną, ale sama jego obecność poddaje w wątpliwość racje świata nowego. Medea przybyła ze świata religii i weszła do świata "cywilizowanego", jakim jest Korynt, gdzie wszystko jest laickie, wyrafinowane, nowoczesne, oświecone. W marzeniach wraca do swej Kolchidy, odczuwa ból wyobcowania, uczuciowy regres. Symbolizuje to podwójna śmierć Glauki. Pierwsza jest snem Medei, regresem w przeszłość, druga rzeczywistością. Przeznaczenie wypełnia się na dwóch planach: mitycznym i psychologicznym".
 
Jakub Mikurda - dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Szkole Nauk Społecznych. Wiceszef Redakcji Filmowej Canal+, współredaktor i jeden z prowadzących "Aktualności Filmowe" Canal+. Redaguje "Linię Filmową" w Wydawnictwie Korporacja Ha!art. Współpracował, m. in. z Katedrą Kultury Współczesnej, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, Krytyką Polityczną i Biurem Literackim.

 

14 lipca - KINO MEDI


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI