14 października 2003 - Wtorki filmowe w Pograniczu

Wtorki filmowe w Pograniczu 
Truman show, reż. Peter Weir scen.: Andrew Niccol występują: Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris, i inni prod. amerykańska, 1998 rok czas trwania: 103 min. 
Dom Pogranicza, godz. 19:00 


Truman show, reż. Peter Weir 
scen.: Andrew Niccol 
występują: Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris, i inni 
prod.: amerykańska, 1998 rok 
czas trwania: 103 min. 

Truman Burbank (Jim Carrey) to człowiek żyjący w świecie telenoweli i sądzący, że to jego prawdziwe życie. Ma żonę Meryl (Laura Linney), pracuje jako agent ubezpieczeniowy. Żyje w miłej mieścinie na wyspie połączonej z lądem mostami. 

Truman nie wie, że jest oszukiwany, że wszyscy dookoła niego grają, zresztą przed ponad pięcioma tysiącami ukrytych kamer, że jego świat to gigantyczne telewizyjne studio. Truman boi się wody, co powstrzymuje go przed wydostaniem się z wyspy choćby na Fidżi, gdzie, jak sądzi, żyje jego dawna ukochana. Boi się wody, gdyż przed laty zainscenizowano śmierć jego ojca podczas ich wspólnej wycieczki na łódce. 

Christof (Ed Harris), producent telewizyjnej opowieści o Trumanie, jest niczym Pan Bóg. Może sprowadzić burzę, przyspieszyć wschód sztucznego słońca, popchnąć życie Burbanka na nowe tory - np. podsuwając mu kolejną kobietę. Tylko czasem jakaś lampa udająca na sztucznym niebie prawdziwą gwiazdę spada pod nogi zdezorientowanego Trumana... 

Truman był dzieckiem niechcianym. Firma Christofa go adoptowała. Filmuje jego życie w studio przez 30 lat, od samych narodzin. Ukrywa przed nim różnych oszołomów próbujących, np. dla rozgłosu, wtargnąć w ów telewizyjny świat. Większym problemem dla Christofa jest jednak ktoś taki jak Sylvia (Natascha McElhone), epizodystka u boku Trumana, wbijająca Burbankowi do głowy, że go oszukują... 

Scenariusz Andrew Niccola, który stał się podstawą filmu Weira, opowiada o kradzieży intymności. Także o sztuce splątanej z życiem. Sztuce dającej iluzję czegoś lepszego niż prawdziwe życie. To film o życiu pod kloszem. O łatwości, z jaką ludzie przyjmują iluzję, którą im się proponuje. Christof doskonale rozumie tę naszą słabość. 

Truman Show to także film o potrzebie wolności. Widownia na całym świecie fascynująca się losami Trumana, kibicuje mu, pragnie, by się wyrwał z telewizyjnej niewoli. Ale czy ona też potrafi się z niej wyrwać? 

Finał filmu jest przewrotny. Gdy show z Trumanem się kończy, ludzie przełączają telewizory na inny kanał. 

Jacek Szczerba Gazeta Wyborcza


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI