14 października - "Domy srebrne jak namioty" - zbiory CDKP w Zachęcie

W poniedziałek, 14 października o 19.00 w warszawskiej Zachęcie odbył się wernisaż wystawy poświęconej Romom, na której obejrzeć można między innymi grafiki i fotografie pochodzące ze zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.


"Domy srebrne jak namioty" to próba interpretracji dotychczasowego wizerunku Romów w sztuce -- poprzez stereotypowe, orientalizujące obrazy aż po nowoczesną próbę zerwania z nimi, widoczną między innymi w twórczości Daniela Bakera, który twierdzi, że „Przez całe lata ulotny obraz był naszym darem, ale skoro my, Romowie, chcemy zmienić status quo, musimy sprawić, żeby to, co ulotne, nareszcie stało się widzialne i czytelne”.

Twórcy wystawy zapewniają, że ważnym, wspólnym mianownikiem łączącym jej wątki stanie się architektura - będąca jednocześnie refleksją nad nomadycznym trybem życia, podwójną - polsko-romską tożsamością jak i milczącym świadkiem Zagłady.

Ekspozycja, wychodząc z założenia, że dyskursywne podejście do tematu stosunków polsko-romskich, tak rzadko wszak omawianych szeroko - może stać się nadużyciem bądź uproszczeniem - koncentruje się na wizualnej stronie zagadnienia jako czynniku podświadomym i emocjonalnym. Wśród fotografii, grafik i obrazów znaleźć będzie można również zbiory pochodzące z Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.

Celem wystawy jest wyprowadzenie tematyki Romskiej z marginesów do głównego dyskursu społecznego, politycznego, ekonomicznego i estetycznego, a przez to zerwanie z nieobecnością Romów w polskim społeczeństwie.

Ekspozycja dostępna będzie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki od 15 października do 15 grudnia 2013.

Artyści

Neal Adams & Joe Kubert & Stan Lee, Daniel Baker, Delaine Le Bas, Tadeusz Borowski, Bownik & Marcelina Gunia, Olga Boznańska, Kazimierz Czapiński, Hubert Czerepok, Maria Demiter & Anna Kamińska, Jerzy Dorożyński, Jerzy Ficowski, Wojciech Gerson, Maksymilian Gierymski, Edward Gorazdowski (wg Franciszka Kostrzewskiego), Wojciech Jerzy Has, Juliusz Kossak, Antoni Kozakiewicz, Jan Krajewski (wg Ludwika Kurellego), Ignacy Krieger, Aleksandra Kubiak, Leon Lewkowicz, Jerzy Litwora, Iain McKell, Aernout Mik, Karol Młodnicki (wg Artura Grottgera), Jana Müller, Franciszek Mrozek, Edward Nicz (wg Józefa Brandta), Constant Nieuwenhuys, Igor Omulecki & Payam Sharifi, Antoni Piotrowski, Dorota Podlaska, Jerzy Potrzebowski, Izabella Rapf-Sławikowska, Francis Reisz, Tadeusz Rolke, Marek Rudowski & Mateusz Wiśniewski, Julian Schübeler (wg Franciszka Kostrzewskiego), Zygmunt Sidorowicz, Władysław Siwek, Jan Styfi (wg Hipolita Lipińskiego), Tomasz Tomaszewski, Bruce Weber, Alex Wedding (wł. Grete Weiskopf) & John Heartfield (wł. Helmut Herzfelde), Piotr Wójcik, Andrzej Zajkowski (wg Franciszka Kostrzewskiego)

kuratorka: Monika Weychert Waluszko
współpraca ze strony Zachęty: Magdalena Komornicka
konsultacja: Tomasz Koper
asysta przy pracy Aernouta Mika: Emile Miedema, Martijn Rooker


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI