14 sierpnia 2009 Święto Teatru w Teremiskach

Opowieści i pieśni ze świata, który na naszych oczach odchodzi, były osią Święta Teatru w Teremiskach, odbywającego się z okazji jego piątych urodzin. Opowieści Teremiszczańskie i Kroniki Sejneńskie przeniosły widzów do przedwojennych gwarnych wieloma językami i modlitwami Sejn i do dawnych Teremisek, w których wszyscy rozmawiali po białorusku, katolicy też.


W wymiarze wizualnym to zupełnie różne spektakle: w Kronikach uwija się kilkanaścioro dzieci wokół ogromnego stołu usłanego glinianą makietą domów sejneńskich, w Opowieściach trzy dorosłe osoby snują teremiszczańskie historie tylko wokół samotnego okna i ławki. Jednak oba przedstawienia są sobie bliskie w opowieściach, które niosą, z tą samą grozą wojny, rozpaczą pomordowanych, tą samą tęsknotą za dawnym zwyczajem, nostalgią pieśni, które towarzyszyły kiedyś życiu.

Przybyłych do Teremisek na Święto Teatru gości witały ogromne zdjęcia przybite na płotach we wsi. Podążając w głąb podwórka do Stodoły można było oglądać kolekcję ręcznie malowanych plakatów z różnych imprez. Na 5. urodzin Teatru w Stodole 14 sierpnia stawiły się w Teremiskach tłumy: mieszkańcy wioski i ich rodziny, stali bywalcy z Białowieży i Hajnówki, goście Uniwersytetu, którzy specjalnie na tą okazję przyjechali z Warszawy i turyści z całej Polski i zagranicy. Stodoła pękała w szwach, ostatni goście sadzani byli na scenie.

Oba przedstawienia były pokazane w Teremiskach po raz kolejny, ale oba w nowej nieznanej dotąd publiczności wersji. Kroniki Sejneńskie zagrane przez poprzednią grupę młodzieży z Ośrodka Pogranicze sztuk, kultur, narodów z Sejn w naszej Stodole 14 sierpnia 2004 roku rozpoczęły istnienie Teatru w Teremiskach. Spektakl pokazywany był jeszcze podczas 1.Spotkań Teatralnych w Teremiskach w 2006 roku a w zeszłe wakacje mogliśmy zobaczyć fragmenty pracy nowej grupy nad swoją wersją.

Spektakl Opowieści Teremiszczańskie, który powstał w 2008 roku z opowieści i pieśni zebranych od mieszkańców wsi, pokazany był w nowej wersji, przygotowanej przez trzy osoby z zespołu prowadzącego Uniwersytet i Teatr w Stodole pod kierunkiem Bożeny Szroeder. Te same opowieści mieszkańców (i kilka nowych) zostały opowiedziane i zaśpiewane w inny sposób tworząc nowe przedstawienie, a zarazem niosąc tą samą pamięć mieszkańców wsi.

Zebrane opowieści zapisane w scenariuszu przedstawienia zostały wydane w postaci książki, którą chętni otrzymali po przedstawieniu. Podsumowaniem wieczoru była potańcówka przy dźwiękach skrzypiec, dud, basów i bębna obręczowego. Grał i prowadził tańce suwalski zespół Kapela w Składzie. Wystąpili: Magda Chmielewska – taniec; Piotr Fiedorowicz – skrzypce, lira korbowa; Paweł Luto – bębny, basy, taniec; Marek Przewłocki - skrzypce, dudy, basy, taniec. W starej oborze można było oglądać prezentację zdjęć ze wszystkich wydarzeń, jakie miały miejsce przez pięć lat w Teatrze w Stodole.

Zobacz zdjęcia ze Święta Teatru w Galerii

Zobacz prezentację z wydarzeń w Teatrze w latach 2004-2009

Projekt sfinansowały: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Fondation Credit Cooperatif

Patron medialny: Radio Racja


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI