15 października 2013 - Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Pograniczu

We wtorek, 15 października 2013 członkowie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w trakcie wizyty w Sejnach odwiedzili "Pogranicze", gdzie o pracy edukacyjnej Ośrodka opowiedziała Bożena Szroeder.


Wizyta komisji miała związek z podsumowaniem strategii oświaty mniejszości litewskiej, która przyjęta została w grudniu 2001 roku. Litwini obradowali w Puńsku, zaś w Sejnach odwiedzili litewską szkołę Žiburys oraz Ośrodek "Pogranicze", gdzie spotkali się z Bożeną Szroeder.

Według Jana Wydry, przewodniczącego Wspólnoty Litwinów w Polsce realizacja strategii nie może być oceniana dobrze - podczas jej tworzenia nie przewidziano trudnych warunków, spowodowanych problemami ekonomicznymi i demograficznymi, w jakich przyszło ją wcielać w życie. Jest też zdania, że w tej chwili należy opracować nową strategię, uwzględniającą tego rodzaju przeszkody.

W trakcie posiedzenia urzędnicy MEN wskazali jednak, że główne cele dokumentu, takie jak budowa obiektu dla liceum w Puńsku, czy też wspomnianej szkoły Žiburys zostały zrealizowane w pełni. Głównym problemem jest zbyt niska subwencja oświatowa, która w gminie Puńsk, w której - jako jednej z niewielu w kraju - kształci dzieci niemal w całości w języku litewskim jest szczególnie droga w utrzymaniu.

Więcej o spotkaniu w prasie:

Litwini w Polsce chcą nowej strategii oświatowej. Sejmowa komisja w Puńsku

15 października 2013 - Wizyta członków sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI