16-20 kwietnia 2012 - Plener 9 Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pt. Pamięć granicy – granica pamięci

W dniach 16-20 kwietnia 2012 odbywał się w Krasnogrudzie plener 9 Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pt. Pamięć granicy – granica pamięci.


Zajęcia w 9 Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu mają charakter poszukiwania "istoty" przestrzeni, znajdującej się poza emocjonalnością, narracyjnością i iluzorycznym odniesieniem do tego, co poza rzeźbą. Chodzi tu więc raczej o odrzucanie, rezygnację niż dostawianie kolejnych elementów, które przesłaniają "sedno" przestrzeni rzeźbiarskiej. Przestrzeń Pracowni jest rodzajem laboratorium, w którym rodzą się i ścierają ze sobą myśli oraz idee. Prawdziwa przestrzeń pracy nie powinna ograniczać się do tych czterech ścian. Tak, jak dobór odpowiednich środków plastycznych podporządkowany być powinien najodpowiedniejszemu ukazaniu konkretnej "sytuacji rzeźbiarskiej", tak powinno się dla tej sytuacji odnaleźć lub stworzyć najlepszą przestrzeń. Twórcza koncepcja nie może kończyć się na plecach kolegi pracującego obok. Dlatego oprócz działań we wnętrzach przewiduję pracę w otwartej przestrzeni.

W związku z tym narodził się pomysł zrealizowania pleneru w Krasnogrudzie we współpracy z Fundacją Pogranicze pomiędzy 16 - 20 kwietnia 2012 roku. Idea ta spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów, również z zagranicy, którzy realizują się w Pracowni w ramach programu Erasmus. Oprócz młodzieży polskiej przybędą więc także osoby ze Słowacji, Hiszpanii, USA.

Hasło pleneru brzmi "Pamięć granicy - granica pamięci", odnosząc się do przygranicznej lokalizacji miejsca jak i samej postaci Czesława Miłosza. Mamy również nadzieję na współpracę z lokalną społecznością, którą będziemy chcieli zachęcić do współpracy i uczestnictwa w działaniach i pokazach. W piątek 20 kwietnia, na godz 18.00 organizatorzy zapraszają na prezentację prac powstałych podczas pleneru i zapoznanie się z jego uczestnikami.

W środę (18 kwietnia) odbył się pokaz autorski prowadzącego zajęcia w 9 Pracowni - prof. Sławomira Brzoski, który zaprezentował materiał filmowy z odbytej pomiędzy 2007 a 2008 rokiem samotnej, rocznej podróży dookoła świata. Podróże bowiem są znaczącą częścią sztuki, którą tworzy wykładowca.

Okiem i piórem uczestników pleneru.

Więcej materiałów dostępnych jest na następujących stronach:

16-20 kwietnia 2012 - Plener 9 Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pt. Pamięć granicy – granica pamięci

20 kwietnia 2012 - prezentacja prac poplenerowych - fot. Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI