16 lutego 1999

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie miało miejsce otwarcie wystawy "Spisz - Spią - Zips - Szepes", przygotowanej przez Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów w Sejnach" i Fundację "Pogranicze". Wystawa była czynna do końca marca 1999 r. 


Spisz, Spis, Zips, Szepes 

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach od kilku lat organizuje spotkania i sympozja poświęcone wielokulturowym regionom Europy Środkowej i Wschodniej - m.in. Bośni, Bukowinie, Pradze, państwom bałtyckim. W maju 1998 roku "Pogranicze" wspólnie z Międzynarodowym Centrum Kultury przygotowało w klasztorze nad Wigrami sympozjum na temat Spisza, regionu, którego kulturę od stuleci współtworzyło wiele narodów: Słowacy, Niemcy, Węgrzy, Polacy, Rusini, Żydzi i inni. To tu krzyżowały się główne szlaki handlowe Europy Wschodniej. W porównaniu z sąsiednimi regionami Spisz zachował mnogość wspaniałych dzieł sztuki i wyraźną kulturową tożsamość, widoczną do dziś. 

W programie sympozjum znalazło się też otwarcie w sejneńskiej Białej Synagodze wystawy przygotowanej przez Barbarę Magierową i Antoniego Kroha. Pokazano na niej fotografie nacenniejszych zabytków Spisza, fotokopie i kserokopie dokumentów (od aktu zastawu miast spiskich z 1412 r. do świadectw represji komunistycznych), a także publikacje na temat Spisza (w kilku językach), stroje ludowe, stare ryciny i fotografie oraz pamiątki dotyczące niedoszłego plebiscytu spisko-orawskiego w 1919 roku. 

Wystawa została następnie zaprezentowana w Galerii MCK w Krakowie. Wzbogaciły ją eksponaty wypożyczone z Muzeum Etnograficznego, Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie, Towarzystwa Słowaków w Krakowie oraz od osób prywatnych. W 1999 roku była eksponowana na Słowacji: w Lewoczy, Kieżmarku i Starej Lubowni. Planuje się pokazanie jej również w Bratysławie i Bochni. 

Wystawie towarzyszył katalog wydany wspólnie przez "Pogranicze" i Międzynarodowe Centrum Kultury. Zawiera on kilkadziesiąt fotografii barwnych, eseje Krzysztofa Czyżewskiego, prof. Jacka Purchli, Antoniego Kroha i Akosa Engelmayera, a także kalendarium oraz spis wykorzystanej literatury. Wszystkie teksty w katalogu, podobnie jak część opisową wystawy, przygotowano w czterech językach - polskim, słowackim, niemieckim i węgierskim. 

"Dzisiaj, po około stu pięćdziesięciu latach konfliktów narodowościowych i związanych z tym tragedii, poszczególne tradycje narodowe Spisza odwrócone są do siebie plecami. (...) Wydaje się, że najważniejsza obecnie kwestia to przywrócenie integrującej roli kultury Spisza" - czytamy w katalogu. Mamy nadzieję, że wystawa choć w części się do tego przyczyniła. 

Antoni Kroh 
Kustosz wystawy 
"Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków" nr 8/1999

Artykuły prasowe: 
Spisz jest esencją, "Dziennik Polski" 17.02.1999 
Jadwiga Rubis, Spisz, Spis, Zips, Szepes, "Echo Krakowa" 17.02.1999 
Cudowna kraina, "Gazeta Wyborcza" z dnia 19.02.1999 
Jerzy Sadecki, Wiele kultur, jeden Spisz, "Rzeczpospolita" 22.02.1999 
Antoni KrohSpisz, Spis, Zips, Szepes, "Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków" nr 8/1999 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI