16 października 2012 - Krzysztof Czyżewski o ojkologii

Jakie relacje powstają w przestrzeniach domowych, w jaki sposób odbywa się transformacja dawnych domostw, jakiego znaczenia z tej perspektywy nabiera bezdomność i bezimienność? Seminarium w ramach projektu „Ojkologia. Nauka o domu” było okazją, by odpowiedzieć na te i inne pytania. Do Katowic i wspólnego rozważania został zaproszony także Krzysztof Czyżewski.


Konferencja, która odbyła się 16 października 2012 r. była doskonałą do tego, aby zadać pytania o dom, podstawową przestrzenną i społeczną formę ludzkiego zakorzenienia w świecie. Organizatorzy seminarium z Katedry Literatury Porównawczej zaprosili do Regionalnego Ośrodka Kultury również po to, by zastanowić się, jaka droga biegnie między Heideggerowską filozofią zamieszkiwania a stwierdzeniem Adorna, że w obecnym świecie zamieszkiwanie nie jest już możliwe.
 
Projekt „Ojkologia. Nauka o domu” otwiera możliwość tworzenia „teologii” rzeczy domowych i rodzinnych. Rozważania, z których wyłoni się zarys filozofii domu, mają rozbudzić wystąpienia poprzedzające dyskusję. Seminarium rozpoczęli: prof. Ewa Rewers z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Krzysztof Czyżewski. W dyskusji wzieli udział m.in.: prof. Leszek Koczanowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, prof. Aleksander Nawarecki z Uniwersytetu Śląskiego, prod. Ilias Wrazas z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Jerzy Gorzeli, działacz samorządowy związany z Ruchem Autonomii Śląska.
 
Katedra Literatury Porównawczej powstała w 2002 roku. Jej główne zainteresowania tematyczne koncentrują się wokół zagadnień ojkologicznych i postsekularnych.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI