17-18 czerwca 2007

Uczestnictwo "Pogranicza" w seminarium "Głosy na rzecz res publiki: Konflikt wartości i dobro wspólne". Jabłonna pod Warszawą.


Głosy na rzecz res publiki: 
Konflikt wartości i dobro wspólne 


Projekt ogólnoeuropejski 

Brak poczucia wspólnego dobra to jeden z najpoważniejszych problemów pluralistycznych społeczeństw demokratycznych współczesnej Europy. Grupy religijne i etniczne, zarówno te większościowe, jak i mniejszościowe, oddalają się od siebie. Zjawisko to spowodowały dwa czynniki: erozja powojennych ideałów pojednania, integracji i otwartych granic oraz nasilająca się ksenofobia, rasizm, antysemityzm i nietolerancja kulturowa. 

Słabnie więc poczucie wspólnoty przy jednoczesnym powstawaniu nowych rodzajów lojalności grupowej. Wydaje się, że procesów tych nie może powstrzymać ani polityka wielokulturowości, ani integracjonizmu. 
W celu zbadania tych tendencji oraz związanych z nimi problemów Institute for Jewish Policy Research w Londynie prowadzi pod kierownictwem dr Diany Pinto ogólnoeuropejski projekt „Głosy na rzecz res publiki”, finansowany przez Fundację Forda. Nieprzypadkowo odwołując się do łacińskiego terminu oznaczającego „dobro wspólne”, w początkowej fazie projekt ten obejmie pięć krajów, gromadząc wokół okrągłego stołu niezależne i krytyczne głosy wywodzące się z różnorodnych środowisk religijnych, laickich, kulturowych i etnicznych. 
Starannie dobrani liderzy opinii i akademicy w poszczególnych krajach wezmą udział w kameralnych spotkaniach okrągłego stołu, które — w porównaniu z odbywającymi się ze znacznym rozgłosem debatami międzywyznaniowymi lub międzykulturowymi oraz oficjalnymi dyskusjami na szczeblu europejskim, dotyczącymi problematyki tożsamości — sprzyjać będą szczerej i głębokiej wymianie poglądów. Przy okrągłym stole mówić się będzie o czynnikach osłabiających wspólną sferę publiczną: konfliktach, ukrytych lękach czy silnych odruchach obronnych w poszczególnych krajach i w obrębie grup mniejszościowych i większościowych. Przy rozmowach o sprawach trudnych potrzeba wzajemnego zaufania. Do takich należą kwestie obywatelstwa, roli i praw milczących większości i głośnych mniejszości, świeckich reakcji na zbiorowe potrzeby religijne, a także kwestii budzących kontrowersje, na przykład publicznego upamiętniania historycznych cierpień poszczególnych grup. Przy okrągłym stole będzie też mowa o napięciu istniejącym między odrębnością narodową a „Europą bez granic”, zwłaszcza w tym, co się tyczy integracji społecznej oraz zwalczania rasizmu, islamofobii i antysemityzmu. 

Projekt będzie realizowany w sposób krytyczny, niezależny i wolny od ciasnych grupowych perspektyw. Został opracowany przez żydowski instytut analityczny, który uważa, że doświadczenia żydowskie ostatnich lat dwudziestu mogą być przydatne dla zrozumienia wymienionych kwestii. Żeby odbudować poczucie wspólnoty, europejskie społeczeństwa i tworzące je grupy, w najbliższych latach muszą wspólnie zmierzyć się z tymi sprawami. 

Celem tego projektu jest praca na rzecz res publiki na nowo sformułowanych wartości uniwersalnych. Rozmowy okrągłego stołu pomyślane są jako punkt wyjścia dla debat politycznych, a ich uczestnicy stać się winni częścią sieci kontaktów w skali Europy. Opinie, pomysły, propozycje polityczne wyrażane i tworzone na tych spotkaniach będą szeroko rozpowszechniane w mediach i na forach publicznych zarówno w poszczególnych krajach, jak i w Europie. 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI