17 czerwca 2010 - NEFESH

NEFESH (Dusza) – muzyka sefardyjska pogranicza grecko-tureckiego – międzynarodowy skład Raphaela Rogińskiego, koncert w ramach Tratwy Muzykantów, Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, g. 20.00 


Muzyka stanowi bardzo ważny wątek w kulturze diaspory żydowskiej. Od upadku Świątyni jerozolimskiej w starożytności rolę uświęconego miejsca przejął uświęcony czas. Sztuka, która istnieje w czasie to muzyka, a obrzędy synagogalne, jak i czasydzkie modlitwy opierają się na śpiewie.

"Szema Jisrael - Słuchaj Izraelu" to najważniejszy moment w codziennej modlitwie Żydów. Ucho jest ważniejsze niż oko, a przynajmniej bardziej przybliża do Stwórcy.

Idąc tą tradycyjną drogą Raphael Rogiński znany z utworów jazzowych inspirowanych muzyką żydowską zaprosił do współpracy artystów z Turcji i Danii grających muzykę bogatą etnicznie i językowo. Trzy dni wspólnych warsztatów muzycznych zaowocowały wspaniałym koncertem, gdzie pieśni sefardyjskie przeplatały się z ludowymi piosenkami kurdyjskimi, greckimi i tureckimi. Śpiewała młoda, obdarzona wyjątkowym głosem Cigdem Aslan, która mówi o sobie "Wyjeżdżając, zabrałam ze sobą cały Istanbuł". Akompaniowali jej wirtuoz kopuzu i baglamy Takir Palali, również pochodzący z Turcji, a obecnie mieszkający w Londynie, na gitarze elektrycznej Raphael Rogiński, a na perkusji Peter Ole Jorgensen.

Połączenie wschodnich i zachodnich brzmień dało w rezultacie pełen energii i orientalnej urody koncert.

- Mógłbym wiele mówić o muzyce, ale to takie trudne, bo brakuje ku temu słów. Muzyka jest poza słowami. Lepiej wam zagram, posłuchajcie - Takir Polali. 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė

  

Misterium Mostu 2019

 

The Market / Targ

 

Tratwa Muzykantów - Nign Monster Groove

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI