17 grudnia 2011 - Projekt POPM | Po Prostu Miłosz.

POPM to interaktywna gra www, łączy świat poezji Czesława Miłosza z nowoczesną technologią, umożliwiając zupełnie nowe spojrzenie na kulturę świata literackiego.


 

 
O PROJEKCIE POPM 
Grupa vvitalny prezentuje POPM – międzynarodowy projekt artystyczny, który miał swoją premierę na imprezie w prawdziwie brooklyńskim stylu, z muzyką na żywo graną przez DJ E. z Nowego Jorku (m.in. członek zespołu The Stepkids z wytw. Stones Throw - http://thestepkidsband.com/). W programie też video-instalacje i live-performance. To wszystko odbyło się 17 grudnia w warszawskim klubie Sen Pszczoły. 
 
Obawa przed uleganiem wpływom ma szczególny wydźwięk w przypadku sztuki i poezji. Jednocześnie we współczesnym dyskursie akademickim na stałe zagościła świadomość, że w dobie współczesnych technik komunikacyjnych drzwi do świata sztuki otworzyły się dla ogromnej liczby nowych twórców, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób nieustannie na siebie oddziaływają. Projekt POPM jest swego rodzaju hołdem zarówno wobec sztuki poezji, jak i interaktywnej wymiany myśli. 
 
Projekt Poles on Poles: Po Prostu Milosz, to interaktywna gra www, która biorąc na warsztat dziedzictwo po Czesławie Miłoszu, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii znoszącej sztywne podziały, tworzy swojego rodzaju soczewkę umożliwiającą zupełnie nowe spojrzeniena kulturę świata poezji. Naszym celem jest demokratyzacja i egalitaryzacja twórczości artystycznej. Użytkownicy strony POPM wykorzystując zawarte na stronie nagrania czołowych amerykańskich poetów, tworzą własne odpowiedzi, na które mogą odpowiedzieć kolejne osoby. Ostatecznie powstaje nowa platforma wymiany myśli, zakorzenionej w spuściźnie jednego z najwybitniejszych polskich poetów. 
 
Poznałyśmy się z Tusią podczas studiów. Inspiracją dla wspólnej pracy stał się dla nas wiersz Jane Hirshfield. Połączyła nas niemal identyczna reakcja na ten poemat. Mimo iż dzielił nas język, doświadczenie i kraj pochodzenia, wrażenie bliskości w kontekście tego jednego wiersza było piorunujące. Dwoje nieznanych sobie osób znalazło wspólną drogę poprzez sztukę. To był początek drogi, której zwieńczeniem jest projekt POPM. To finał naszych wspólnych, ponad rocznych poszukiwań jednej platformy dla języka, miłości i transkontynentalnych kontaktów – połączonych poprzez pryzmat poezji” 
Clara Inés Schuhmacher, współautorka projektu, członkini Kolektywu vvitalny. 
 
Swoim udziałem w projekcie zaszczycili nas: 
 
Jane Hirshfield, zdobywczyni stypendium Guggenheima z poezji, autorka dziewięciu nagrodzonych tomów poezji, w tym  Uważność, wykładowczyni na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, prywatnie - przyjaciółka Miłosza;  
 
Bob Holman, zdobywca nagrody Emmy, założyciel The Bowery Poetry Club, związany z New York University, kolega Miłosza;  
 
Robert Pinsky – uznany tłumacz Miłosza, który trzykrotnie otrzymał tytuł Poet Laureate, najbardziej honorowy tytuł dla poety w Stanach Zjednoczonych. 
 
"Możliwość pracy z poezją, osobiste spotkania z takimi osobami jak Jane Hirshfield, Bob Holman czy Robert Pinsky i spędzanie popołudni na rozmowach o życiu Czesława Miłosza – było dla mnie prawdziwym zaszczytem  i wielką inspiracją." 
Tusia Dąbrowska, współautorka projektu i członkini Kolektywu vvitalny.
 
Projekt POPM jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszy administrowanych przez Instytut Książki.  
 
O GRUPIE VVITALNY - vvitalny to brooklyński kolektyw artystów z Argentyny, Polski i Stanów Zjednoczonych. Zespół powstał w kwietniu 2010 roku i pozostaje pod opieką artystyczną profesora Stevena Kurtz (NYU). Nasz ostatni projekt w Warszawie – „Czuję do Ciebie Miętę” – przyciągnął uwagę między innymi Gazety Wyborczej, Rzeczypospolitej, Antyradia i Teleexpressu. W swoich pracach kolektyw wykorzystuje współczesne środki przekazu, by mówić o miłości, języku i kulturze trans nacjonalizacji. 
 
KONTAKT DLA MEDIÓW 
tel  Marta Żbikowska, +48 502 054 416 
mail  v.vital.ny@gmail.com

POPM  |  Po Prostu Miłosz  |  grupa vvitalny
KIEDY  sobota 17.12.2011 | godzina 21.00 
GDZIE:  sen pszczoły | inżynierska 3, Warszawa (II podwórko) 
WJAZD: 10 pln 
VIDEO: http://vimeo.com/32490323
WWW:  http://vvitalny.com/projects/po-prostu-milosz/
@:  v.vital.ny@gmail.com 
FB:  http://www.facebook.com/event.php?eid=254278144625747 
T:   @vvitalny

Więcej o POPM: http://www.platformakultury.pl/art,pl,projekty-mkidn,104527.html?utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=mailing

Projekt POPM | Po Prostu Miłosz. Premiera 17 grudnia 2011. Plakat.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line. Inicjujemy nowy program Pogranicza. W jego ramach będziemy przygotowywać i prezentować w przestrzeni wirtualnej nasze artystyczne i edukacyjne działania w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata. Zapraszamy!

 

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI