17 kwietnia 2008

Filmy o Pograniczach - Millennium Film Workshop, Inc. w Nowym Jorku - zaprezentowano filmy: "Sejneńscy budowniczowie mostów", "Ideme, ideme, drażki ne znajeme", "Andy czy Andrej" 


SEJNEŃSCY BUDOWNICZOWIE MOSTÓW, 33 min., reż. Waldemar Janda, TVP3 Kraków 2006 r. Film o działalności Ośrodka Pogranicze, starający się odpowiedzieć na pytanie o to czy edukacja patriotyczna może iść w parze z edukacją na rzecz wielokulturowości. Na pograniczu, gdzie, jak ujmuje to malarz, prof. Andrzej Strumiłło, patriotyzm mierzy się wrogością do sąsiada, nowe inicjatywy społeczne ujawniły zarówno potrzeby wspólnot mniejszości, jak i konieczność dialogu, opartego tak na dobrych, jak i na złych doświadczeniach. Dzięki projektom takim jak spektakl „Kroniki Sejneńskie”, ludzie znowu zaczynają doceniać swoje wielokulturowe korzenie. 

IDEME, IDEME, DRAZKI NE ZNAJEME, 27 min. 45 sek., reż. Krzysztof Krzyżanowski, Waldemar Janda, TVP Kraków 1994 r. Rozrzuconych po wojnie na cztery strony świata Łemków w Polsce miało nie być. Ich domy, świątynie i pola w Beskidzie Niskim zarosły pokrzywami i trawą. Jednak od kilkunastu lat w lipcu Łemkowie znów gromadzą się na leśnej polanie w Żdyni koło Gorlic by wspólnie śpiewać, rozmawiać i modlić się w ojczystym języku, by być sobą. 

ANDY CZY ANDREJ, 20 min., scenariusz i reż. Krzysztof Krzyżanowski, śpiew: Julia Doszna; komentarz: Olena Duc-Fajfer, TVP Krakow 2001. Film o poszukiwaniu korzeni rodzinnych Andy Warhola, uznawanego za twórcę pop-artu. W 1913 r. Andrej Warchola, Rusnak–Łemko, wyemigrował za chlebem ze wsi Mikova we wschodniej Słowacji. Jego syn został najsłynniejszym artystą pop-artu. Poszukiwanie korzeni Andy Warhola ukazuje jak jego światowa sława wpłynęła na dzisiejszych Rusnaków–Łemków mieszkających na polsko-słowackim pograniczu. 

80 min., po projekcji dyskusja 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI