18-19 listopada 2000

Udział Fundacji "Pogranicze" w projekcie "Inter Arma. Kultura i Sztuka Europy Południowo-Wschodniej" w Warszawie.


Program obejmował: 
- spotkanie przy okrągłym stole na temat: "Bałkany, Jugosławia i my", 
- dwa wieczory Cafe Europa z udziałem pisarzy i poetów z Bałkanów p.t. "Zerwany most bałkański", 
- spotkania autorskie pisarzy Drago Jancara i Izeta Sarajlicia w PEN Clubie warszawskim. 

Organizatorzy spotkania to: Austriacki Instytut Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Sztuki Współczesnej "Zachęta", Muzeum im. X. Dunikowskiego w Królikarni, Uniwersytet Warszawski i Fundacja "Pogranicze". 

Artykuły prasowe: 
Dorota Jovanka Ćirlić, Zerwany most, "Gazeta Wyborcza" 21.11.2000 

Zerwany most 
Bałkany a kultura Europy
 

Organizatorzy projektu "Inter Arma. Kultura i Sztuka Europy Południowo-Wschodniej" chcą pokazać europejski wymiar ostatnich konfliktów bałkańskich, a jednocześnie wkład Bałkanów w naszą kulturę . 

Projekt zorganizowany został przez Austriacki Instytut Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerię Sztuki Współczesnej "Zachęta", Muzeum im. X. Dunikowskiego w Królikarni, Uniwersytet Warszawski i Fundację Pogranicze. W programie jest jeszcze wiele imprez, ale w ostatni weekend pisarze reprezentujący kraje bałkańskie, znawcy kultury Bałkanów i polscy intelektualiści rozmawiali w Café Europa m.in. o możliwości porozumienia – także poprzez sztukę – o nostalgii za utraconą ojczyzną i o tym, kto jest komu bardziej potrzebny – my Europie czy Europa nam. 

Nie bez powodu głównym organizatorem Inter Arma jest Instytut Kultury Austriackiej – w końcu "Bałkany zaczynają się na Reenwegu", jednej z ulic w centrum Wiednia, jak powiedział niegdyś austriacki mąż stanu, książę Klemens von Metternich. 

Głosząc poszanowanie różnic, kraje byłej Jugosławii w gruncie rzeczy różność zakwestionowały. Jak powiedział Drago Jancar z Lublany, zabrakło prawdziwej demokracji. Były też, oczywiście, powody historyczne, ale przede wszystkim doszła do głosu zwykła nietolerancja. Ale gdzie jej nie ma? – pytał. Dodał, że pisarze "postjugosłowiańscy" założyli Grupę 99, która ma pielęgnować zerwaną w ostatnich latach więź i przeciwstawiać się czyszczeniu etnicznemu kultury. Mileta Prodanović z Belgradu, choć chciał zabrzmieć optymistycznie, wyznał, że w Chorwacji i Serbii intelektualiści przecenili samych siebie – okazali się sługami reżimów, a teraz niektórzy z nich zajmują się szukaniem dowodów na to, który z narodów bałkańskich jest najstarszy. Są na przykład tacy, którzy twierdzą, że Troja leżała w delcie Neretwy, a więc Chorwaci mogliby być Trojańczykami. Gorycz pobrzmiewała też w słowach Konstantego Geberta, który uznał, że wojna na Bałkanach została przegrana, zwyciężyli bowiem ci, którzy stawiali na przemoc – "zatriumfowało powszechne paskudztwo". 

Uznawszy, że do klęski na Bałkanach przyczyniła się ignorancja świata, Paweł Huelle zacytował zdanie z wydanej przez fundację Pogranicze książki "Sarajewska Sewdalinka" Dževada Karahasana: "Tylko Karol May rozumiał nas, Indian". Huelle wierzy jednak, że literatura może się ignorancji przeciwstawić, pod warunkiem, że nie będzie traktowana ideologicznie, ale pozostanie, jak chciał Eliot, ściszoną rozmową. 

I chciałoby się wierzyć nawet w tak niewiele. Tyle że Izet Sarajlić, wielbiciel Gałczyńskiego, wybitny poeta sarajewski, nie pozwolił nam na romantyczne złudzenia. Przez 70 lat mieszka w jednym miejscu, a żyje już w czwartym państwie. Jego zdaniem egzystujemy w świecie, którym rządzą drugorzędni politycy i gdzie wszystko jest drugorzędne. 

Dorota Jovanka Ćirlić 
"Gazeta Wyborcza" 21.11.2000


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI