18-19 października 2002

Sympozjum pod tytułem Obecność Brunona Schulza w Europie Środkowowschodniej zorganizowane przez "Pogranicze" z okazji ukazania się książki Jerzego Ficowskiego "Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia".


Obecność Brunona Schulza w Europie Środkowowschodniej

Sympozjum zorganizowane z okazji ukazania się książki Jerzego Ficowskiego Regiony wielkiej herezji i okolice. Bruno Schulz i jego mitologia. 

18-19 października 2002 rok

19 listopada 2002 roku upłynie 60 lat od "czarnego czwartku", dnia w którym gestapo przeprowadziło "dziką akcję" mordowania Żydów w Drochobyczu, ofiarą której padł Bruno Schulz. Zagłada objęła również inne osoby, które go znały i pamiętały, a wraz z nimi rękopisy i rozliczne materiały mówiące o nim jako człowieku i pisarzu. Ci, którzy ocaleli rozproszyli się po świecie, zabierając ze sobą okruchy nieistniejącego już świata. To, że dzisiaj wiemy dużo o życiu mistrza z Drochobycza, że możemy głębiej wniknąć w jego świat i dzieło, poznać jego rysunki i korespondencję, ludzi, z którymi był związany - to wszystko zawdzięczamy w dużej mierze Jerzemu Ficowskiemu. Jego wieloletnia, żmudna praca badacza, podróżnika, kolekcjonera starającego się zgromadzić ocalałe acz rozproszone po świecie ślady prowadzące do Brunona Schulza i jego twórczości została zebrana w książce "Regiony wielkiej herezji i okolice. Mitologia Brunona Schulza", którą przygotowało właśnie do druku Wydawnictwo Pogranicze.

Z tej okazji Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" organizują międzynarodowe sympozjum pt. "Obecność Brunona Schulza w Europie Środkowowschodniej". Do udziału w nim zostali zaproszeni badacze literatury, krytycy i pisarze z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Jugosławii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Węgier. 

Książkę Jerzego Ficowskiego przedstawi prof. Jerzy Jarzębski. Obradom i dyskusjom towarzyszyć będą spotkania literackie i prezentacje artystyczne. 

Promocja książki odbędzie się w Galerii Zachęta, 18.10.2002 (piątek), godz. 17:00. Sympozjum w Klubie Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, 19.10.2002 (sobota), godz. 10:00 - 14:00, 16:00 - 19:00, wejście przez Księgarnię Literacką

Program sympozjum: 

Honorowe przewodniczenie obradom Jerzy Ficowski 

Prowadzenie: Krzysztof Czyżewski 

10:00 - 14:00 

- Branislava Stojanović Umitycznienie Brunona Schulza. Drohobycka ikona Europy Środkowej jako nieskończona inspiracja artystów z całego świata

- Władysław Panas Wokół Brunona od Mesjasza

- Igor Klech O Brunonie Schulzu na Wschód od Przemyśla

- Jerzy Jarzębski Spotkania z Schulzem

- Aleksandar Saranac Tłumacząc Schulza

- Benjamin Geissler Znajdując obrazy

- Jury Humaniuk Cienie Schulza w Grodnie

- Natalia Filewicz Schulz we Lwowie 

16:00 - 19:00

- Zoran Djeric, Aleksander Fiut - Danilo Kiš a Bruno Schulz - dwugłos

- Ion Petriča Bruno Schulz w Rumunii

- Jerzy Plutowicz Kamień, otchłań, sen

- Ihar Babkou Bruno Schulz i mitologie pogranicz

- Aleksander Szkrabjuk Ukraińskie Sklepy cynamonowe


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI