18 maja 2009 - "Teraz chyba pan zrozumie" - monodram.

Z okazji uroczystości przyznania tytułu Człowieka Pogranicza claudio Magrisowi w Klasztorze Wigierskim odbyła się prapremiera monodramu wg sztuki laureata Teraz chyba pan zrozumie (Lei dunque capira) w tłum. Joanny Ugniewskiej, wystąpiła Joanna Szczepkowska, reżyseria Bogdan Tosza.


Joanna Szczepkowska jest aktorką, pisarką i publicystką. Debiutowała, jeszcze jako studentka warszawskiej PWST, w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Od tego czasu stworzyła liczne, wybitne, wielokrotnie nagradzane kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym. W czasach komunizmu i w stanie wojennym była zaangażowana w ruch kultury niezależnej, działalność podziemną i przemiany demokratyczne w Polsce. Joanna Szczepkowska jest autorką wierszy, opowiadań, felietonów w "Gazecie Wyborczej". W 2005 roku zrezygnowała z eteatowej pracy w teatrze, decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury.

Bogdan Tosza jest reżyserem teatralnym, publicystą, eseista, animatorem kultury i wykładowcą. Poza bogatą praktyką reżyserską zajmował się również organizacją życia literackiego na Śląsku. W 2007 roku wydał teksty teatralne pt. "Pisane na stronie". Publikował w "Dialogu", "Zeszytach Literackich" i w "Tygodniku Powszechnym". Laureat licznych nagród, odznaczeń i wyróżnień. Doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Mieszka w Krakowie. 

"Teraz chyba pan zrozumie" jeden z nielicznych teatralnych utworów Claudio Magrisa jest kolejną wersją mitu Eurydyki i Orfeusza. W monologu tym można dostrzec liczne autobiograficzne elementy, które w literackim przekształceniu nabierają cech mocno zabarwionej bólem i ironią, historii uniwersalnej - opowieści o wspólnym, wcale nie łatwym i idyllicznym, życiu dwojga ludzi.

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI