1996


21 grudnia 1996 - nagroda Polityki "Polityka" z dnia 21 grudnia 1996 r. poinformowała o przyznaniu przez redakcję tego pisma po raz trzydziesty piąty nagród w dziedzinie najnowszej historii Polski. W dziedzinie pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymał Alekander Jackowski za książkę   'Na skróty'   wydaną przez Wydawnictwo "Pogranicze".
6-8 grudnia 1996 - Międzynarodowe seminarium na temat „Klasy Dziedzictwa Kulturowego – doświadczenia europejskie i rodzime poszukiwania" Międzynarodowe seminarium na temat „Klasy Dziedzictwa Kulturowego – doświadczenia europejskie i rodzime poszukiwania". 
30 listopada 1996 Przedstawiciele "Pogranicza" brali udział w aukcji antykwarycznej zorganizowanej w Warszawie w siedzibie Instytutu Węgierskiego przez Antykwariat Tom. Dokonano zakupu książek dla Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza.
28-30 listopada 1996 Przedstawiciele "Pogranicza" brali udział w spotkaniu „SZTAMA – zjawiska kulturowe" w Olecku zorganizowanym przez Oleckie Centrum Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Przypisani Północy". 
27 listopada 1996 Pobyt Krzysztofa Czyżewskiego i Jerzego Czyżyńskiego w Supraślu i Białymstoku.
26 listopada 1996 Spotkanie Krzysztofa Czyżewskiego z Jerzym Gałązką z Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Wojewódzkiego w sprawie wydania albumu Andrzeja Strumiłły z okazji 50-lecia twórczości i 70. rocznicy urodzin artysty. 
Oni mi pozowali... 23 listopada 1996 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy Jerzego Srzednickiego pt. "Oni mi pozowali...".
21-25 listopada 1996 Udział Krzysztofa Czyżewskiego w konferencji "Tożsamość Europy Środkowej" zorganizowanej przez Dom Europejski w Zagrzebiu.
20 listopada 1996 W Wilnie podczas spotkania z cyklu "Środy literackie" miała miejsce promocja książki Marcelijusa Martinaitisa   Wiersze podobne do Litwy   wydanej przez Wydawnictwo "Pogranicze". Wśród zaproszonych gości, obok autora i tłumaczki Alicji Rybałko, byli przedstawiciele polskich i litewskich instytucji kulturalnych, ambasady RP, profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego, pisarze, publicyści, krytycy literaccy, dziennikarze.
17-23 listopada 1996 Tydzień Kultury Sarajewa w Szczecinie – projekt współorganizowany przez Ośrodek "Pogranicze" wraz z Klubem 13 Muz ze Szczecina. 
16 listopada 1996 "Pogranicze" pomagało Fundacji Helsińskiej w zorganizowaniu spotkania z mniejszoscią litewską w Sejnach – z przedstawicielami instytucji kulturalnych – Stowarzyszenia Litwinów w Polsce i Litewskiego Towarzystwa Św. Kazimierza. 
15 listopada 1996 Uczestnicy Forum Folklorystycznego Węgorzewo ’96 gościli w Ośrodku "Pogranicze" w Sejnach i zapoznali się z jego działalnością. 
14 listopada 1996 Krzysztof Czyżewski wygłosił wykład zatytułowany "Rzeka" na Forum Folklorystycznym w Węgorzewie. 
8-11 listopada 1996 Młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego pod kierownictwem Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej przebywała na Kaszubach na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Parchowie. 
3-6 listopada 1996 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w międzynarodowej konferencji "Nowa Ukraina i Nowa Europa – czas zbliżenia", która była zorganizowana we Lwowie. 
3 listopada 1996 - Zaduszki w Białej Synagodze Wieczór zaduszkowy w Białej Synagodze poświęcony był pamięci Żydów z dawnych Sejn. W tym dniu miał też miejsce wernisaż rysunków i prac plastycznych Jerzego Srzednickiego oraz prezentacja spektaklu teatralnego "Dybuk" w wykonaniu młodzieży licealnej z Sejn z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. 
9-20 września 1996 Druga sesja "Szkoły Pogranicza" realizowana na Uniwersytecie w Czerniowcach na Ukrainie – stolicy wielokulturowej Bukowiny. 
Cygańskie Bacht 29 lipca 1996 w Białej Synagodze miał miejsce wernisaż wystawy "Cygańskie Bacht" (Cygańskie Szczęście) prezentującej historię i kulturę Cyganów. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Kultury Romskiej w Tarnowie. Dodatkowo wzbogaciły ją eksponaty Pawła Lechowskiego, cyganologa z Krakowa i Bożeny Szroeder z Sejn. 
18 lipca - 14 sierpnia 1996 - Wyprawa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego na Białoruś Pierwsza wyprawa młodzieży z Klasy Dziedzictwa Kulturowego na Białoruś w okolice Grodna i Lidy w ramach projektu "Losy posłuchane". 
Lipiec 1996 Uczestnictwo Kapeli Klezmerskiej w koncercie finałowym VI Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. 
26 czerwca 1996 W "Gazecie Wyborczej" z dnia 26 czerwca 1996 r. ukazał się tekst Aleksandra Kaczorowskiego  Praga: misteria i mizeria  o "Krasnogrudzie" nr 5, wiosna 1996. 
8-9 czerwca 1996 W Dodatku plus-Minus "Rzeczpospolitej" z dnia 8-9 czerwca 1996 roku ukazał się artykuł Tomasza Stańczyka  Ślimak w kontuszu na worku cukru  – recenzja książki Daniela Beavois  Walka o ziemię. Szlachta polska na Ukrainie prawobrzeżnej pomiędzy caratem a ludem ukraińskim 1863-1914  wydanej przez Wydawnictwo "Pogranicze" w 1996 r. 
1-6 i 14-19 czerwca 1996 Pierwsza sesja "Szkoły Pogranicza" w klasztorze wigierskim. 
Maj 1996 - Premiera Dybuka i narodziny Kapeli Klezmerskiej Najpierw były drobne zdarzenia teatralno-muzyczne, pretekst do spotkania z ludźmi w czasie wędrówek w regionach pogranicza. Dzięki temu grupa wychowanków z Klasy Dziedzictwa Kulturowego wkroczała w świat przeszłości, odnajdywany w zakamarkach pamięci ludzi starszych. Potem przyszedł czas na pracę nad spektaklem Dybuk Szymona An-skiego wyrastającym z fascynacji tradycją chasydzką.
25 maja 1996 - premiera spektaklu "Dybuk" W Białej Synagodze miała miejsce premiera spektaklu "Dybuk" według dramatu Szymona An-skiego  Na pograniczu dwóch światów (Cwiszyn cwej weltn) debiut sceniczny Teatru Sejneńskiego.
21 maja 1996 W Czeskim Centrum w Warszawie odbyło się spotkanie z autorami i wydawcami "Krasnogrudy". 
18 maja 1996 Kapela Klezmerska wystąpiła z koncertem muzyki ludowej z różnych strom świata podczas Dni Tykocina (18-19 maja 1996 r.).
7 maja 1996 - Nagrody "Literatury na Świecie" "Rzeczpospolita" poinformowała o przyznaniu nagród za rok 1995 przez miesięcznik "Literatura na Świecie". W dziedzinie poezji nagrodę otrzymał Wiktor Woroszylski za przekład tomu wierszy " Tutaj " Gennadija Ajgiego, wydanego przez Wydawnictwo Pogranicze w 1995 r. 
21-27 kwietnia 1996 - Bukowina W dniach 21-27 kwietnia 1996 r. w Sejnach i klasztorze wigierskim w ramach programów "Pamięć starowieku" i "Otwarte regiony Europy Środkowowschodniej" odbywało się spotkanie poświęcone Bukowinie. Tak pisał o tym regionie Krzysztof Czyżewski: Bukowina od zarania była krainą pogranicza, spotykającą cywilizację łacińską z bizantyjską, krainę Pokucia (od Zachodu) z krainą Podola (od Wschodu).
20 lutego 1996 Krzysztof Czyżewski wygłosił wykład "Tolerancja na pograniczu kultur, sztuk, narodów" na II Forum Wigierskim, poświęconym działalności kulturalnej mniejszości narodowych, etnicznych i kulturowych województwa suwalskiego, przede wszystkim Ukraińców. Organizatorem spotkania był Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. 
1 2  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI