1997


18 grudnia 1997 W Muzeum Okręgowym w Suwałkach otwarta została wystawa Kultura 1947-1997 prezentująca dorobek Instytutu Literackiego w Paryżu. 
12-14 grudnia 1997 Krzysztof Czyżewski brał udział w międzynarodowej konferencji "Białoruś i Ukraina" zorganizowanej w Mińsku przez Euroforum z Mińska i Fundację Euroazja z Kijowa. 
10 grudnia 1997 Rozmowy Krzysztofa Czyżewskiego w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie na temat dotacji dla Wydawnictwa Pogranicze w 1998 roku. W tym samym dniu Krzysztof Czyżewski spotkał się z członkami zespołu redakcyjnego kwartalnika "Krasnogruda". 
2 grudnia 1997 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w odbywającym się w Warszawie w spotkaniu, na którym powołano do życia Stowarzyszenie "Katedra Kultury". 
28 listopada 1997 Spotkanie Krzysztofa Czyżewskiego z Michałem Bogusławskim i A. Uziębło z Telewizji Polskiej w sprawie organizacji warsztatów dla dziennikarzy pt. "Wielokulturowość dla dziennikarzy", dotowanych przez Telewizję Polską.  Przedstawiciele "Pogranicza" uczestniczyli w spotkaniu warsztatowym w Koronowie otwierającym nową edycję programu "Małe ojczyzny - tradycja dla przyszłości".
27-28 listopada 1997 Udział Wojciecha Szroedera i Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej w konferencji "Koalicja na rzecz młodych" zorganizowanej w Olsztynie przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży z Warszawy, Regionalny Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Teatralne "Tratwa" z Olsztyna. W ramach spotkania odbyła się dyskusja o problemach młodych w otaczającym ich świecie, o ich oczekiwaniach, planach, zamierzeniach, aspiracjach.
26 listopada 1997 W kawiarni "Pożegnanie z Afryką" w Krakowie odbyło się spotkanie promocyjne poświęcone najnowszemu numerowi "Krasnogrudy". 
18 listopada 1997 Spotkanie Krzysztofa Czyżewskiego i księżnej Iriny Sajn-Wittgenstein z B. Jasionowską, dyrektor Urzędu Wojewódzkiego, oraz przedstawicielami Izb Gospodarczych działających na Suwalszczyźnie w sprawie zorganizowania w maju 1998 r. wspólnej misji gospodarczej z bisnesmenami niemieckimi.
24-29 listopada 1997 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w międzynarodowej sesji "Duchowość", zorganizowanej w Krakowie przez biuro festiwalowe "Kraków 2000" z udziałem gości ze stolic kulturalnych Europy z poprzednich lat - Brukseli, Santiago de Compostella i Awinionu. 
14-15 listopada 1997 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w konferencji "Obecność kultury w telewizji publicznej", zorganizowanej w Krakowie przez tamtejszy oddział Telewizji Polskiej. Krzysztof Czyżewski wygłosił referat "Wielokulturowość w telewizji", przedstawił działalność kulturalną Ośrodka na pograniczu, prowadził warsztaty.   
8 listopada 1997 Kapela Klezmerska wystąpiła w Ełckim Centrum Kultury w koncercie  Oni też tu mieszkali , upamiętniającym 59. rocznicę zburzenia ełckiej synagogi. Podczas koncertu czytano fragmenty listów syna ostatniego rabina synagogi w Ełku. Świątynia została zniszczona 8 listopada 1939 r. podczas Nocy Kryształowej - dziś nie ma po niej śladu. 
7-8 listopada 1997 Krzysztof Czyżewski spotkał się w Warszawie z Maciejem Klimczakiem, dyrektorem Departamentu Upowszechniania Kultury Ministerstwa Kultury i Sztuki w sprawie pozyskania dotacji na wydanie książek Wydawnictwa Pogranicze i planowane projekty: "Spisz" i "Środkowoeuropejskie Forum Kultury".  W gmachu Telewizji Polskiej w Warszawie Krzysztof Czyżewski prowadził warsztaty dla dziennikarzy na temat wielokulturowości.
26 października 1997 Krzysztof Czyżewski spotkał się w Warszawie z Jerzym Ficowskim. Głównym tematem spotkania były przygotowania do wydania przez Wydawnictwo "Pogranicze" książki J. Ficowskiego     Bajędy z augustowskich lasów . 
24 października 1997 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w odbywającym się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej zebraniu zespołu ekspertów w sprawie opracowania nowego programu polityki kulturalnej w Polsce - w audytorium "Przyszły ustrój kultury".
Prace dawne na papierze, lata 1947-1967 23 października 1997 w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce wernisaż wystawy profesora Andrzeja Strumiłły zatytułowanej  Prace dawne na papierze, lata 1947-1967. Wydarzenie połączone było z jubileuszami 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej artysty. Zaprezentowano film przedstawiający sylwetkę artysty, miało też miejsce spotkanie z jubilatem, a w jego trakcie rozmowa o sztuce, poezji, podróżach. Suwalskie "Radio 5" przeprowadziło wywiad z Krzysztofem Czyżewskim na temat tych...
17-19 października 1997 Krzysztof Czyżewski brał udział w V Jesiennych Dniach Literatury odbywających się pod hasłem "Ocalenie przez poezję" - Gołdap 97. 
14 października 1997 Krzysztof Czyżewski uczestniczył w wieczorze jubileuszowym Gardzienic odbywającym się w Teatrze Małym w Krakowie. W spotkaniu brały również udział inne osoby związane z Gardzienicami - L. Kolankiewicz, Z. Osiński, M. Rychły, P. Pawluczuk. 
13 października 1997 W suwalskiej siedzibie Fundacji "Pogranicze" odbyły się dwa spotkania z poetami.  Gośćmi pierwszego - które rozpoczęło się o godz. 17.00 - byli poeci z Bośni, Josip Osti i Stevan Tontić oraz Danuta Cirlić-Straszyńska, tłumaczka ich wierszy. Utwory tych poetów znalazły się w wydanej przez "Pogranicze" antologii poezji bośniackiej  Lament nad Sarajewem  i serii poetyckiej  Biblioteka Pisarzy Sarajewa . Gościem drugiego spotkania - rozpoczęło się o godz. 18.00...
12 października 1997 Wieczór promocyjny "Krasnogrudy" i książek Wydawnictwa Pogranicze podczas poznańskiego Festiwalu "Ostry nawrót dekadencji".
11-12 października 1997 Krzysztof Czyżewski wziął udział w Festiwalu Literackim "Warszawa Pisarzy" zorganizowanym przez "Exlibris", Klub "Świat Książki" i "Midrasz" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.   
10-11 października 1997 Wyjazd Krzysztofa Czyżewskiego do Krakowa i Przemyśla na festiwal filmów i programów telewizyjnych o mniejszościach narodowych i etnicznych. 
9-11 października 1997 Tomasz Zajączkowski z "Pogranicza" wziął udział w konferencji "Nadbużańska Inicjatywa Transgraniczna" zorganizowanej w Białymstoku przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej z Warszawy. Spotkanie miało na celu zacieśnienie sąsiedzkiej współpracy we wszystkich dziedzinach życia społecznego ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości, ochrony środowiska, oświaty i kultury oraz inspirowania działań instytucji administracyjnych. 
8-9 października 1997 Krzysztof Czyżewski brał udział w spotkaniu redaktorów pism społeczno-kulturalnych z Białorusi, Ukrainy i Polski odbywającym się w trakcie Festiwalu "Ostry nawrót dekadencji" zorganizowanego w Poznaniu przez Fundację Stefana Batorego. Podczas spotkania prezentował działalność "Pogranicza".
5-7 października 1997 Wyjazd Krzysztofa Czyżewskiego, zespołu Teatru Sejneńskiego i młodzieży z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" na uroczystości jubileuszowe do Gardzienic. "Pogranicze" prezentowało swoją działalność, wystawiło spektakl  Dybuk  i zorganizowało biesiadę muzyczną z udziałem kapeli prowadzonej przez Wojciecha Szroedera. 
3 października 1997 Krzysztof Czyżewski, Tomasz Zajączkowski, Agnieszka Szyszko oraz młodzież z "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" brali udział w audycji telewizyjnej pt. "Czy chcemy w Polsce obcokrajowców?" nadawanej w cyklu "Nocne rozmowy" przez Program I TVP.
1-4 października 1997 W Suwałkach odbywały się  Eksploracje Teatralne SET `97 - spotkanie teatrów poszukujących nowych rozwiązań w dziedzinie przestrzeni, światła, ruchu scenicznego, warsztatu aktorskiego, plastyki, ruchu ciała, głosu, scenografii, struktury dramatycznej spektaklu. Jednym z prowadzących wykłady i warsztaty był Krzysztof Czyżewski. W trakcie festiwalu wystąpiły m.in. Teatr Cinema z Michałowic, teatry Biały Clown i Mandala z Krakowa, Teatr Piligrim z Moskwy oraz Scena Plastyczna KUL. 
30 września - 1 października 1997 Udział Krzysztofa Czyżewskiego w spotkaniu zorganizowanym w Czeskim Centrum w Warszawie podsumowującym projekt "Camera Pro Minoritate". W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 osób zainteresowanych filmem i tematami poruszonymi podczas dyskusji. 
24-28 września 1997 - Camera pro minoritate Pierwsze spotkanie filmowe z cyklu " Camera Pro Minoritate " odbyło się w Sejnach i w klasztorze na Wigrach w dniach 24-28 września 1997 roku. Na spotkanie złożyły się prezentacje filmów i seminarium "Wielokulturowość - wyzwanie dla środków masowego przekazu ".
Typy ludowe w pocztówce 23 września 1997 roku w sali Ośrodka "Pogranicze"  miało miejsce otwarcie wystawy pocztówek ze zbiorów Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza zatytułowanej  Typy ludowe w pocztówce.
19 września 1997 Mazllum Saneja spotkał się z młodzieżą w sali Ośrodka "Pogranicze" w Sejnach.    Artykuły prasowe:  Spotkanie z Kosowem , "Przegląd Sejneński" nr 10/1997 
1 2 3  »

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI