19-21 października 2009 - W poszukiwaniu utraconej Rzeczpospolitej. Jedno- czy wielokulturowa Polska?

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „W poszukiwaniu utraconej Rzeczpospolitej. Jedno- czy wielokulturowa Polska?” organizowanego m.in. przez Ośrodek "Pogranicze". W programie m.in. spektakl "Kroniki sejneńskie" (20 października) oraz koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.


„W poszukiwaniu utraconej Rzeczpospolitej. Jedno- czy wielokulturowa Polska?”

Projekt polskiej sieci EUROŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ FUNDACJI DIALOGU KULTUR IM. ANNY LINDH

Założenia
Projekt ma na celu integrację polskiej sieci Fundacji poprzez prezentację najlepszych praktyk w dziedzinie dialogu międzykulturowego w Polsce, realizowanych przez jej członków. Ma to być rodzaj wzajemnej edukacji poszczególnych organizacji członkowskich. Składa się z trzech części – dwie z nich to działania lokalne w Sejnach oraz Krzyżowej; trzecią część projektu stanowi książka polsko-angielska In Search of the Lost Commonwealth. Uni- or Multi-cultural Poland? Chcemy, aby projekt był przygotowaniem do Zgromadzenia Generalnego członków Fundacji w marcu 2010 w Barcelonie.

Na miejsce spotkań wybraliśmy dwa miejsce znajdujące się na przeciwległych krańcach Polski – Sejny i Krzyżową. Nie przypadkowo. Miejsca wybrano ze względu na siedzibę organizacji aktywnie działających w sferze wielokulturowości, jak również geograficzne położenie w miejscach znanych z tradycji wieloetnicznej i wieloreligijnej. Tak więc projekt ten to swoista „wizja lokalna” – dotarcie do miejsc w których dialog międzykulturowy nie jest zagadnieniem teoretycznym lecz stanowi wyzwanie codzienności.

Celem działania jest pokazanie uczestnikom pracy i wyzwań, które stawia wielokulturowe środowisko, także wyposażenie ich w narzędzia do podobnej pracy we właściwych im warunkach. Projekt to nie tylko prezentacje i seminaria, ale także warsztaty praktyczne oraz uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych. Spotkania stanowią także okazję do prezentacji działalności innych członków sieci, a specjalne warsztaty mają wyposażyć uczestników w instrumenty do pracy w wielokulturowym zespole – tak, by członkowie polskiej sieci łatwiej mogli realizować projekty z partnerami z basenu Morza Śródziemnego.

Pierwsze spotkanie odbędzie się na Suwalszczyźnie, w Sejnach i będzie poświęcone tematyce „Jak uczyć dialogu i tolerancji”. Na początku przyszłego roku zaprosimy natomiast Państwa do Krzyżowej na Dolnym Śląsku, aby porozmawiać o wyzwaniach jakim jest praca w środowisku wielokulturowym i tworzenie projektów z partnerami z regionu eurośródziemnomorskiego.

Książka

W swym zarysie książka składać ma się zarówno z analizy miejsca dialogu międzykulturowego we współczesnej Polsce, jak również stanowić swoisty przegląd najlepszych praktyk podejmowanych w kierunku promocji tolerancji i wzajemnego szacunku. Punkt wyjścia stanowić będą zakresy tematyczne realizowane przez Fundację im. Anny Lidh w ramach trzyletniego programu 2009 – 2011, a jej zawartość będzie m.in. pochodna działań podejmowanych przez polską sieć w ramach
Wspólnego Projektu Sieci (Sejny, Krzyżowa). Publikacja stanowić będzie polski wkład do badań nad zjawiskiem wielokulturowości w obszarze EuroMedu i prezentować wybrane zagadnienia tematyczne z ukierunkowaniem na odbiorcę zagranicznego. Eseje ekspertów będą uzupełniane raportami praktyków w obszarze dialogu międzykulturowego. Premiera książki przewidziana jest na wiosnę 2010 – jej prezentacja zostanie dokonana w Barcelonie podczas Walnego Zgromadzenia Fundacji im. Anny Lindh. Będzie ona stanowić polski wkład do dyskusji nad kondycją dialogu w regionie.

Spotkanie w Sejnach
19-21 października
Po pierwsze, spotkanie w Sejnach to okazja dla członków polskiej sieci Fundacji im. A. Lindh, aby bezpośrednio zetknąć się i zobaczyć jak wygląda praca na rzecz wielokulturowości. Jedna z nielicznych instytucji w Polsce, zajmująca się na co dzień problematyką dialogu międzykulturowego, Ośrodek Pogranicze, będzie głównym gospodarzem spotkania, dzieląc się swymi doświadczeniami w teorii i praktyce. Po drugie spotkanie to możliwość zobaczenia jak inni uczą dialogu – zaproszone organizacje pokażą w praktyce swoje dokonania. Da to możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń wszystkim uczestnikom spotkania. I wreszcie, spotkanie to szansa na zapoznanie się z bogatą historią Polski, jej wielokulturowymi tradycjami i problemami współczesnymi. Stąd wizyta w Jedwabnym (miasteczko na Podlasiu, miejsce tragicznego pogromu żydów w 1941 r.), Tykocinie (historyczne miasteczko nad Narwią o bogatej przeszłości współistnieniach przedstawicieli wielu kultur na jednym terenie, barokowy kościół, zespół klasztorny, synagoga, cmentarz żydowski), Orli (wieś na Podlasiu, gdzie mieszały się wpływy wielu wyznań i narodów, zachowana barokowa synagoga i cerkiew punicka) i Kruszynianach (wieś w województwie podlaskim, w której mieszka mniejszość tatarska, zachowany drewniany meczet z XVIII w.).

Program spotkania w Sejnach 

19 października - Dzień 1 

12.00 wyjazd z Warszawy (kierunek Sejny), po drodze wizyta w Jedwabnym i Tykocinie 

17.00 zakwaterowanie w Domu Pracy Twórczej (DPT) w Wigrach, obiadokolacja 

20.00 spektakl teatralny„Kroniki Sejneńskie” w wykonaniu Teatru Sejneńskiego, Sejny 

20 października - Dzień 2 

8.30 śniadanie w DPT w Wigrach 

10.00 prezentacja i warsztaty Ośrodka Pogranicze, Sejny 

14.00 lunch, Sejny 

15.00 warsztaty „Jak uczyć dialogu?” – Czulent, KPH, organizacja romska, Arabia.pl, Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Sejny 

19.00 kolacja, Sejny 

20.00 koncert, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Sejny 

21 października - Dzień 3 

8.30 śniadanie w DPT w Wigrach 

10.00 spotkanie z mniejszością litewską, Puńsk 

12.00 wyjazd do Warszawy, wizyta w Orli, Kruszynianianch


PARTNERZY: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, SIETAR Polska, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Orlańskiej


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI