19 lutego (piątek), godz. 18.00 / Kristina Sabaliauskaitė gościem w Krasnogrudzie [FOTO] [VIDEO]

Wieczór autorski  z Kristiną Sabaliauskaitė autorką powieści "Silva rerum", wydanej po polsku. Spotkanie z cyklu: Opowieści o współistnieniu prowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska. 

 


19 lutego (piątek) 2016 roku, godz. 18.00 / Kawiarni „Piosenka o Porcelanie” Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzi

Wieczór autorski  z Kristiną Sabaliauskaitė autorką powieści "Silva rerum", wydanej po polsku w tłumaczeniu Izabeli Korybut-Daszkiewicz. Spotkanie z cyklu: Opowieści o współistnieniu prowadziła Małgorzata Sporek-Czyżewska. 

Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii kultury i sztuki XVII wieku, pisarką i dziennikarką, Litwinką o polskich korzeniach od 2002 roku mieszkającą w Londynie. W 2008 roku debiutowała książką "Silva rerum". Książka okrzyknięta literackim wydarzeniem, zyskała na Litwie tytuł Książki Roku 2009.  Szlakiem akcji powieści oprowadza się dzisiaj po Wilnie wycieczki. Autorka otrzymała nagrodę Świętego Krzysztofa przyznawaną przez władze Wilna osobom zasłużonym dla miasta.

Powieść "Silva rerum" to pierwsza część trylogii o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Z uwagi na wątki polskie i przywrócenie epoki Wielkiego Księstwa Litewskiego do masowej świadomości, wywołała na Litwie głośne kontrowersje i stała się bestsellerem w krajach nadbałtyckich. 

 „To opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.”

Więcej:

www.dzieje.pl

www.culture.pl

 

Kristina Sabaliauskaite. fot. Wiesław Szumiński


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

  

 

POGRANICZE / BIAŁORUŚ

Z rezydentką Hanną Jankute rozmawia Krzysztof Czyżewski.

  Krasnogruda 17 listopada 2020

 

  Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

  

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI