2008

IV Sympozjon "Warto zapytać o kulturę", Teremiski, 17-18 października 2008 roku

V Sympozjon "Warto zapytać o kulturę" był poświęcony tematowi 
INNY – OBCY - SWÓJ
W trakcie sesji referaty wygłosili między innymi: 
prof. Barbara Skarga, prof. Elżbieta Czykwin, prof. Magdalena Środa, red. Waldemar Janda - Etniczne Klimaty w telewizji publicznej – po co i jak je robimy?, red. Brian Scott - Moje polskie Etniczne Klimaty.

W kwietniu 2009 roku ukazała się publikacja podsumowująca to spotkanie i zawierająca programowe referaty oraz wypowiedzi uczestników spotkania. Więcej o publikacji tutaj.

PUBLIKACJA WARTO ZAPYTAĆ O KULTURĘ TOM 3 - wersja elektroniczna

Relacja filmowa w TVP Białystok.

Sympozjon "Warto zapytać o kulturę" 

Człowiek jest tylko wtedy sobą, gdy przekracza siebie. Im bardziej otwarci jesteśmy na wysłuchanie Innego, tym większe szanse mamy na dotarcie do prawdy o nas samych. 

Takimi słowami rozpoczął IV Sympozjon Warto zapytać o kulturę Krzysztof Czyżewski, pomysłodawca i gospodarz imprezy, szef Ośrodka Pogranicze w Sejnach a także ambasador Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w Polsce, w który wpisuje się tematyka tegorocznego spotkania. 

Kim jesteśmy My? Gdzie kończy się obszar My a gdzie zaczyna się Inny, Obcy, Gość? Jak rozmawiać na ten temat, aby umieć formułować własne poglądy a jednocześnie potrafić w pełni wysłuchać stanowisk odmiennych od naszych? Przede wszystkim czy warto tylko dyskutować bez wyraźnie wyznaczonego efektu? Te i wiele innych pytań zadawali sobie uczestnicy IV Sympozjonu tym razem skupionego wokół tematu Inny - Obcy- Swój, imprezy gromadzącej ludzi kultury, przedsiębiorców, nauczycieli i działaczy z całego Podlasia. Kolejna edycja organizowanej przez Ośrodek „Pogranicze sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Urząd Marszałkowski w Białymstoku imprezy odbyła się na Uniwersytecie Powszechnym im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, co nadało jej specyficzny klimat. Witająca gości Danuta Kuroń powiedziała o tym, jak ważnym jest czuć się zaakceptowanym i przyjętym w nowym miejscu. 

Doskonałe wystąpienia panelistów, wśród których należy wymienić prof. Magdalenę Środę, Jana Kamińskiego, księdza Janusza Salamona, prof. Elżbietę Czykwin, Krzysztofa Czyżewskiego a także reportażystów Waldemara Jandę oraz Briana Scotta nie tylko wprowadzały do tematu i systematyzowały go, ale także wywoływały szereg komentarzy ze strony uczestników. 

Począwszy od pytania o zasadność poprawności politycznej i wiążącej się z tym potrzeby bycia autentycznym, uczestnicy stopniowo coraz więcej mówili o własnych doświadczeniach i emocjach, wkraczając w rozległy obszar zagadnień dotyczących budowania i manifestowania szeroko pojętej tożsamości oraz wszelkich trudności z tym związanych. Kilkakrotnie powrócił temat lęku, jaki tkwi u podstaw nieumiejętności radzenia sobie z innością i obcością, który z jednej strony wypływa z niewiedzy, z drugiej najczęściej ewoluuje w agresję. 

Wielokrotnie zaakcentowana została waga programów edukacyjnych i konieczność myślenia o lepszym jutrze dla przyszłych pokoleń, co z kolei wywołało głosy na temat pamięci historii. Takiej, która uczy szacunku lecz jednocześnie nie posługuje się resentymentem. 

Sympozjon stworzył także doskonałe warunki do spotkania, rozmowy, wymiany doświadczeń a także po prostu bycia ze sobą poza salą konferencyjną, co zostało świetnie wypełnione przez wspólne śpiewanie wieczorem. 
Zdanie wypowiedziane przez jedną z uczestniczek: Jestem Białorusinką, Polska jest moją ojczyzną symbolicznie zakończyło sympozjon. Było niebywałym świadectwem podsumowującym dwa dni wspólnych rozmów jednocześnie otwierającym nowe możliwości. 
Podczas Sympozjonu w Teatrze w Stodole miała miejsce promocja książki wydanej przez Uniwersytet Powszechny pt. Opowieści Teremiszczańskie. 

Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, źródło.


Warto zapytać o kulturę III „Warto zapytać o kulturę 3 – Obcy/Inny/swój” pod red. Krzysztofa Czyżewskiego. Wydawcy: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Książka ta jest plonem IV edycji Sympozjonu, który odbył się Teremiskach w dniach 17-18 października 2008r.  Publikacja zawiera programowe referaty oraz wypowiedzi uczestników.
Opowieści teremiszczańskie w stodole Najpierw zebrali opowieści od mieszkańców wsi, potem zrobili z nich spektakl, teraz wydają książkę. Uroczysta promocja - a jakże, odbędzie się we wsi, od której wszystko się zaczęło - w Teremiskach pod Białowieżą. Będzie też spektakl. W piątek, 17 października, o godz. 19   Wszystko to w stodole Katarzyny i Pawła Winiarskich, w której co jakiś czas dzieją się interesujące rzeczy: a to zagrają aktorzy, a to na spotkania przyjadą ciekawi ludzie. Teraz, w ramach IV Sympozjonu...
Teremiski przyjazne dla wszystkich Dyskutantom pod nogami nurkują koty, w saloniku w fotelu ktoś podczytuje Ficowskiego, w kuchni paruje kawa, a w dużej sali sto osób rozważa zagadnienie nietolerancji  Jest takie przyjazne miejsce w Puszczy Białowieskiej, gdzie zebranie większej grupy osób, zwane sympozjonem, wcale nie musi kojarzyć się z akademickim wykładem, tylko być całkiem przyjemnym spotkaniem. I rzecz niekoniecznie w tym, kto w sympozjonie bierze udział (choć to oczywiście ważne), ale też w przestrzeni, która w danej...
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI