2009
V edycja Sympozjonu "Warto zapytać o kulturę" odbyła się w Ciechanowcu, w dniach 20 - 21 listopada 2009 r.
W słoneczne południe 20 listopada br. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu rozpoczął się V Sympozjon z cyklu "Warto zapytać o kulturę".
Licznie przybyłych gości ciepło i serdecznie przywitała gospodyni Muzeum Pani Dyrektor Dorota Łapiak. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego - dobrych obrad życzył uczestnikom Anatol Wap - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach - moderator spotkania - w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie takich spotkań w budowaniu dialogu międzykulturowego.
Zgodnie z programem, pierwszy wykład p.t. „Biennale w Wenecji – od sztuki narodowej do platformy człowieczeństwa” wygłosiła dr Marzanna Morozewicz.
Tegoroczny Sympozjon był kontynuacją ubiegłorocznego, odbywającego się w Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego ph. OBCY INNY SWÓJ, poświęconego przede wszystkim sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych mieszkających w województwie podlaskim.
Doświadczenie IV Sympozjonu wskazało, jak ważna, szczególnie w województwie podlaskim, jest rozmowa o inności, o drogach i praktykach zgodnego współistnienia kultur, narodów, religii oraz otwartość na wymianę poglądów i opinii.
V Sympozjon był ukierunkowany zdecydowanie na teraźniejszość i przyszłość. Związany był z zagadnieniami, takimi, jak: sztuka współczesna, nowe media, nowoczesne sposoby komunikowania się.
Kolejne referaty wygłosili:
red. Edwin Bendyk – Burzenie cyfrowego muru. Antropologia w epoce informacji,
prof. Andrzej Strumiłło – Orient w sztuce polskiej.
Wszystkie, niezwykle interesujące, wystąpienia wzbudziły gorące dyskusje. M.in. o zapomnianych białostockich artystach żydowskiego pochodzenia opowiedziała Joanna Tomalska. Dużo emocji wzbudził również film Artura Żmijewskiego „Oni”.
Obradom towarzyszyło otwarcie wystawy malarstwa Iwony Zawadzkiej pt.: w stronę oraz koncert muzyki irańskiej. Najważniejsze były jednak rozmowy, dyskusje, wymiana poglądów uczestników spotkania. Miejmy nadzieję, że szczególnie młodzi uczestnicy Sympozjonu, wyjechali z Ciechanowca z poczuciem, że to również od nich i ich działalności zależy czy mury różnych podziałów będą burzone.
Efektem V Sympozjonu będzie również planowana do wydania w 2010 r. publikacja zawierająca treść referatów oraz głosy uczestników spotkania.
Listopadowe spotkanie w Ciechanowcu dowodzi, że promocja działań
i postaw otwartych na różne kultury, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie "innego" - poprzez pokazanie roli kultury i sztuki
w budowaniu mostów pomiędzy zróżnicowanymi grupami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etnicznymi powinna być stałą powinnością twórców, samorządów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
Organizatorzy Sympozjonu: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
PUBLIKACJA WARTO ZAPYTAĆ O KULTURĘ TOM 4 - wersja elektroniczna