2009

V edycja Sympozjonu "Warto zapytać o kulturę" odbyła się w Ciechanowcu, w dniach 20 - 21 listopada 2009 r.

W słoneczne południe 20 listopada br. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu rozpoczął się V Sympozjon z cyklu "Warto zapytać o kulturę". 

Licznie przybyłych gości ciepło i serdecznie przywitała gospodyni Muzeum Pani Dyrektor Dorota Łapiak. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego - dobrych obrad życzył uczestnikom Anatol Wap - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach - moderator spotkania - w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie takich spotkań w budowaniu dialogu międzykulturowego. 

Zgodnie z programem, pierwszy wykład p.t. „Biennale w Wenecji – od sztuki narodowej do platformy człowieczeństwa” wygłosiła dr Marzanna Morozewicz. 

Tegoroczny Sympozjon był kontynuacją ubiegłorocznego, odbywającego się w Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego ph. OBCY INNY SWÓJ, poświęconego przede wszystkim sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych mieszkających w województwie podlaskim. 

Doświadczenie IV Sympozjonu wskazało, jak ważna, szczególnie w województwie podlaskim, jest rozmowa o inności, o drogach i praktykach zgodnego współistnienia kultur, narodów, religii oraz otwartość na wymianę poglądów i opinii. 

V Sympozjon był ukierunkowany zdecydowanie na teraźniejszość i przyszłość. Związany był z zagadnieniami, takimi, jak: sztuka współczesna, nowe media, nowoczesne sposoby komunikowania się. 

Kolejne referaty wygłosili: 

red. Edwin Bendyk – Burzenie cyfrowego muru. Antropologia w epoce informacji

prof. Andrzej Strumiłło – Orient w sztuce polskiej

Wszystkie, niezwykle interesujące, wystąpienia wzbudziły gorące dyskusje. M.in. o zapomnianych białostockich artystach żydowskiego pochodzenia opowiedziała Joanna Tomalska. Dużo emocji wzbudził również film Artura Żmijewskiego „Oni”. 

Obradom towarzyszyło otwarcie wystawy malarstwa Iwony Zawadzkiej pt.: w stronę oraz koncert muzyki irańskiej. Najważniejsze były jednak rozmowy, dyskusje, wymiana poglądów uczestników spotkania. Miejmy nadzieję, że szczególnie młodzi uczestnicy Sympozjonu, wyjechali z Ciechanowca z poczuciem, że to również od nich i ich działalności zależy czy mury różnych podziałów będą burzone. 

Efektem V Sympozjonu będzie również planowana do wydania w 2010 r. publikacja zawierająca treść referatów oraz głosy uczestników spotkania. 

Listopadowe spotkanie w Ciechanowcu dowodzi, że promocja działań 
i postaw otwartych na różne kultury, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie "innego" - poprzez pokazanie roli kultury i sztuki 
w budowaniu mostów pomiędzy zróżnicowanymi grupami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etnicznymi powinna być stałą powinnością twórców, samorządów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. 

Organizatorzy Sympozjonu: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

PUBLIKACJA WARTO ZAPYTAĆ O KULTURĘ TOM 4 - wersja elektroniczna


20 - 21 listopada 2009, Ciechanowiec - V Sympozjon z cyklu "Warto zapytać o kulturę": Dialog Międzykulturowy - Odsłona Druga

1

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI