2009

V edycja Sympozjonu "Warto zapytać o kulturę" odbyła się w Ciechanowcu, w dniach 20 - 21 listopada 2009 r.

W słoneczne południe 20 listopada br. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu rozpoczął się V Sympozjon z cyklu "Warto zapytać o kulturę". 

Licznie przybyłych gości ciepło i serdecznie przywitała gospodyni Muzeum Pani Dyrektor Dorota Łapiak. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego - dobrych obrad życzył uczestnikom Anatol Wap - Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Krzysztof Czyżewski - Dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach - moderator spotkania - w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie takich spotkań w budowaniu dialogu międzykulturowego. 

Zgodnie z programem, pierwszy wykład p.t. „Biennale w Wenecji – od sztuki narodowej do platformy człowieczeństwa” wygłosiła dr Marzanna Morozewicz. 

Tegoroczny Sympozjon był kontynuacją ubiegłorocznego, odbywającego się w Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego ph. OBCY INNY SWÓJ, poświęconego przede wszystkim sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych mieszkających w województwie podlaskim. 

Doświadczenie IV Sympozjonu wskazało, jak ważna, szczególnie w województwie podlaskim, jest rozmowa o inności, o drogach i praktykach zgodnego współistnienia kultur, narodów, religii oraz otwartość na wymianę poglądów i opinii. 

V Sympozjon był ukierunkowany zdecydowanie na teraźniejszość i przyszłość. Związany był z zagadnieniami, takimi, jak: sztuka współczesna, nowe media, nowoczesne sposoby komunikowania się. 

Kolejne referaty wygłosili: 

red. Edwin Bendyk – Burzenie cyfrowego muru. Antropologia w epoce informacji

prof. Andrzej Strumiłło – Orient w sztuce polskiej

Wszystkie, niezwykle interesujące, wystąpienia wzbudziły gorące dyskusje. M.in. o zapomnianych białostockich artystach żydowskiego pochodzenia opowiedziała Joanna Tomalska. Dużo emocji wzbudził również film Artura Żmijewskiego „Oni”. 

Obradom towarzyszyło otwarcie wystawy malarstwa Iwony Zawadzkiej pt.: w stronę oraz koncert muzyki irańskiej. Najważniejsze były jednak rozmowy, dyskusje, wymiana poglądów uczestników spotkania. Miejmy nadzieję, że szczególnie młodzi uczestnicy Sympozjonu, wyjechali z Ciechanowca z poczuciem, że to również od nich i ich działalności zależy czy mury różnych podziałów będą burzone. 

Efektem V Sympozjonu będzie również planowana do wydania w 2010 r. publikacja zawierająca treść referatów oraz głosy uczestników spotkania. 

Listopadowe spotkanie w Ciechanowcu dowodzi, że promocja działań 
i postaw otwartych na różne kultury, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie "innego" - poprzez pokazanie roli kultury i sztuki 
w budowaniu mostów pomiędzy zróżnicowanymi grupami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etnicznymi powinna być stałą powinnością twórców, samorządów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. 

Organizatorzy Sympozjonu: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

PUBLIKACJA WARTO ZAPYTAĆ O KULTURĘ TOM 4 - wersja elektroniczna


20 - 21 listopada 2009, Ciechanowiec - V Sympozjon z cyklu "Warto zapytać o kulturę": Dialog Międzykulturowy - Odsłona Druga

1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI