200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem

7 grudnia 2007 roku w Galerii Papuciarnia odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem".


„Gdzieś tam ma niebo tyle warstw, ile ma ich cebula“ pisał pochodzący z Tylży poeta Johannes Bobrowski o swej nadniemeńskiej ojczyźnie. Przez wieki krzyżowały się tu drogi wielu ludów i narodów. Po ucieczce i wypędzeniu Niemców w 1945 r., powstało tu zupełnie nowe, etnicznie wymieszane społeczeństwo. Dziś jest to jeden z najbardziej interesujących regionów w Europie. Przez jego środek, na Niemnie, przebiega granica między Litwą a rosyjską eksklawą, Obwodem Kaliningradzkim, granica która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Granica ta jest politycznym paradoksem: na wschodnim brzegu rzeki jest Zachód, na zachodnim Wschód. 

W lipcu 2007 r. obchodzono uroczystości dwusetnej rocznicy zawarcia pokoju w Tylży. Trzech władców: cesarz Napoleon, car Aleksander I i pruski król Fryderyk-Wilhelm III spotkali się na specjalnie zbudowanej tratwie na środku Niemna, kończąc panującą wojnę. Zawarte między nimi postanowienia pokojowe ukształtowały porządek polityczny i terytorialny w Europie, który przetrwał w ogólnym zarysie do roku 1813. Do Tylży przybyły delegacje rządowe z połowy kontynentu. To prowincjonalne miasteczko, noszące dziś nazwę Sowieck i otaczająca je piękna okolica znalazły się, i wtedy i dziś – dwieście lat później – na moment w centrum powszechnej uwagi. 

W trakcie uroczystości jubileuszowych została w Sowiecku otwarta wystawa „200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem”. Pokazuje ona piętnastu dzisiejszych mieszkańców tego regionu: ich portrety, ich domy i mieszkania oraz wielkoformatowe panoramy otaczającego ich krajobrazu. Obrazy i historie z obu brzegów rzeki, mikrokosmos roztaczający się w promieniu piętnastu kilometrów od granicznego Mostu Królowej Luizy. 

Ludzie z najróżniejszych warstw społeczeństwa: rodzina młodych rolniów starających dać sobie radę w gąszczu unijnych przepisów, małżeństwo wiejskich nauczycieli, przedsiębiorca, który osiągnął sukces, dwie sieroty zdobywające w Sowiecku zawód krawcowych. Ludzie różnych narodowości: Rosjanie i Litwini oraz przedstawiciele licznych mniejszości narodowych i etnicznych, jak na przykład doński Kozak, który przybył tu wraz z Armią Czerwoną w 1945 r., ormiańscy uciekinierzy z Górnego Karabachu czy niedawno tu przybyła rodzina rosyjskich Niemców. 

Liczne warstwy historyczne: stare Prusy Wschodnie, era sowiecka, i pełna nadziei, na naszych oczach tworząca się teraźniejszość. A historia życia Horsta P., Niemca mieszkającego po litewskiej stronie, bezpośrednio przy moście, jest przykładowym połączeniem wszystkich tych epok. 

Thomas Schulz
Deutsches Kulturforum östliches Europa

Twórcy wystawy 


Martin Rosswog (ur. 1950), artysta fotografik, pracuje od 1989 roku nad szeroko zakrojonym, dokumentalnym projektem na temat tradycyjnych, europejskich wnętrz mieszkalnych. Jego indywidualna, przekrojowa wystawa miała miejsce w Nadreńskim Muzeum Krajowym (Rheinischen Landesmuseum) w Bonn, w roku 2005 

Ulla Lachauer (ur. 1951), pisarka i historyk, bada od dawna historię nadniemeńskiej Małej Litwy, wielokrotnie odwiedzała ten region.

200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem - wernisaż.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI