200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem

7 grudnia 2007 roku w Galerii Papuciarnia odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem".


„Gdzieś tam ma niebo tyle warstw, ile ma ich cebula“ pisał pochodzący z Tylży poeta Johannes Bobrowski o swej nadniemeńskiej ojczyźnie. Przez wieki krzyżowały się tu drogi wielu ludów i narodów. Po ucieczce i wypędzeniu Niemców w 1945 r., powstało tu zupełnie nowe, etnicznie wymieszane społeczeństwo. Dziś jest to jeden z najbardziej interesujących regionów w Europie. Przez jego środek, na Niemnie, przebiega granica między Litwą a rosyjską eksklawą, Obwodem Kaliningradzkim, granica która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Granica ta jest politycznym paradoksem: na wschodnim brzegu rzeki jest Zachód, na zachodnim Wschód. 

W lipcu 2007 r. obchodzono uroczystości dwusetnej rocznicy zawarcia pokoju w Tylży. Trzech władców: cesarz Napoleon, car Aleksander I i pruski król Fryderyk-Wilhelm III spotkali się na specjalnie zbudowanej tratwie na środku Niemna, kończąc panującą wojnę. Zawarte między nimi postanowienia pokojowe ukształtowały porządek polityczny i terytorialny w Europie, który przetrwał w ogólnym zarysie do roku 1813. Do Tylży przybyły delegacje rządowe z połowy kontynentu. To prowincjonalne miasteczko, noszące dziś nazwę Sowieck i otaczająca je piękna okolica znalazły się, i wtedy i dziś – dwieście lat później – na moment w centrum powszechnej uwagi. 

W trakcie uroczystości jubileuszowych została w Sowiecku otwarta wystawa „200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem”. Pokazuje ona piętnastu dzisiejszych mieszkańców tego regionu: ich portrety, ich domy i mieszkania oraz wielkoformatowe panoramy otaczającego ich krajobrazu. Obrazy i historie z obu brzegów rzeki, mikrokosmos roztaczający się w promieniu piętnastu kilometrów od granicznego Mostu Królowej Luizy. 

Ludzie z najróżniejszych warstw społeczeństwa: rodzina młodych rolniów starających dać sobie radę w gąszczu unijnych przepisów, małżeństwo wiejskich nauczycieli, przedsiębiorca, który osiągnął sukces, dwie sieroty zdobywające w Sowiecku zawód krawcowych. Ludzie różnych narodowości: Rosjanie i Litwini oraz przedstawiciele licznych mniejszości narodowych i etnicznych, jak na przykład doński Kozak, który przybył tu wraz z Armią Czerwoną w 1945 r., ormiańscy uciekinierzy z Górnego Karabachu czy niedawno tu przybyła rodzina rosyjskich Niemców. 

Liczne warstwy historyczne: stare Prusy Wschodnie, era sowiecka, i pełna nadziei, na naszych oczach tworząca się teraźniejszość. A historia życia Horsta P., Niemca mieszkającego po litewskiej stronie, bezpośrednio przy moście, jest przykładowym połączeniem wszystkich tych epok. 

Thomas Schulz
Deutsches Kulturforum östliches Europa

Twórcy wystawy 


Martin Rosswog (ur. 1950), artysta fotografik, pracuje od 1989 roku nad szeroko zakrojonym, dokumentalnym projektem na temat tradycyjnych, europejskich wnętrz mieszkalnych. Jego indywidualna, przekrojowa wystawa miała miejsce w Nadreńskim Muzeum Krajowym (Rheinischen Landesmuseum) w Bonn, w roku 2005 

Ulla Lachauer (ur. 1951), pisarka i historyk, bada od dawna historię nadniemeńskiej Małej Litwy, wielokrotnie odwiedzała ten region.

200 lat po pokoju w Tylży. Nowy początek nad Niemnem - wernisaż.


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI