2011

W dniach 24 i 25 listopada 2011 roku rozmawialiśmy o odrodzeniu miejsca we współczesnej kulturze oraz jakie wizje i doświadczenia towarzyszą jej tworzeniu. Opowieści - zagajenia do dyskusji wygłoszone zostanły przez gości specjalnych - Krzysztofa Rutkowskiego (profesora Uniwersytetu Warszawskiego, pisarza, dziennikarza i tłumacza) i Aleksandrę Wasilkowską (autorkę wielu instalacji w przestrzeni publicznej i w galeriach, współautorkę wystawy „Szukanie ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza”) oraz przez gospodarza: Krzysztofa Czyżewskiego.

Kultura płynnej nowoczesności ma kłopot z Miejscem. Utraciła przestrzeń domu, natury i duchowej działalności twórczej, która sprawuje pieczę nad zakorzenieniem i nad sacrum. Chodzi o przestrzeń, która zna i szanuje prawa geomancji, posiada swoją architekturę duchową, pamięć, tajemnicę i opowieść zapisaną w znakach i symbolach. Jednak człowiek współczesny coraz bardziej tęskni za Miejscem.

Kryzys kultury, którego w coraz silniejszym stopniu doświadcza, przełamać może odrodzenie Miejsca. Ale co to znaczy dzisiaj odrodzić Miejsce? Coraz częściej spotykamy się z przykładami zagospodarowania, odbudowania, przypomnienia, zrekonstruowania czy zrewitalizowania miejsc porzuconych, zrujnowanych, poprzemysłowych, skazanych na zapomnienie, zatrutych ekologicznie. Krasnogruda, w której odbędzie się nasze Forum, jest właśnie jednym z takich miejsc. Ale przecież w tym odrodzeniu nie chodzi o to, czy też nie tylko o to, aby odbudować mury. Tak, jak nie jest pełną odpowiedzią na tęsknotę człowieka za domem, otrzymanie przydziału na mieszkanie w bloku, kupno domku szeregowego lub działki nad jeziorem. Potrzeba czegoś więcej - kultury, która organicznie odrodzi Miejsce.


24-25 listopada 2011- Warto zapytać o kulturę

Przemówienie Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego Przemówienie Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego z okazji wręczenia nagrogy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury Małgorzacie i Krzysztofowi Czyżewskim w Krasnogrudzie, 25 listopada 2011.
25 listopada 2011- Warto zapytać o kulturę: Wręczenie nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego Siódma edeycja sympozjum Warto zapytać o kulturę zakończyła się wręczeniem dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury. Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy odebrali z rąk Marszałka Dworzańskiego nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.  
25 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Podsumowanie sympozjum W godzinach przedpołudniowych 25 listopada odbyło się podsumowanie tegorocznego Sympozjum: Warto zapytać o kulturę.
24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego Pierwszy dzień spotkania Warto zapytać o kulturę w Krasnogrudzie zakończył się koncertem Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego z programem Ejbike Mame.
24 listopada 2011- Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja III Trzecią sesję sympozjonu poprowadził Krzysztof Czyżewski, mówiąc o głównym temacie sympozjum, jakim było Odrodzenie Miejsca.
24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja II Drugą sesję sympozjonu poprowadził Krzysztof Rutkowski - wybitny polski historyk literatury romantycznej, dziennikarz, tłumacz i eseista.
24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja I Pierwsza sesja sympozjonu rozpoczęła się krótko przed godziną 15. Poprowadziła ją Aleksandra Wasilkowska, autorka wystawy Szukanie Ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza oraz instalacji  Emergency Exit  na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji (we współpracy z Agnieszką Kurant), zajmująca się strategiami urbanistycznymi, projektowaniem budynków instytucji i przestrzeni publicznych, domów, ogrodów, wnętrz, wystaw i instalacji.
24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: zwiedzanie wystaw Goście sympozjonu rozpoczęli swoją wizytę w Krasnogrudzie o godzinie 12, od zwiedzania wystaw w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Dialogu.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI