20-22 listopada 2008 - Nowa Agora - Sejny

W listopadzie 2008 roku sympozjum odbyło się po raz trzeci. Temat – Nowe utopie edukacyjne. Filozofia edukacji międzykulturowej – został zainspirowany obrazem utopijnej „prowincji pedagogicznej” - Kastalii z powieści Hermana Hessego „Gra szklanych paciorków”. Zastanawialiśmy się nad stagnacją instytucji uniwersytetu i europejskiej tradycji universitas, nad kryzysem jego etosu. Debatowaliśmy nad przyszłością edukacji w naszych zmieniających się i coraz bardziej wielokulturowych społeczeństwach. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy we współczesnym świecie potrzebni są jeszcze intelektualiści. Mówiliśmy także o „nowych Kastaliach” - utopiach edukacyjnych, wizjach edukacji przyszłości.


Na czas Sympozjonu Nowa Agora, Piotr Kurka przygotował instalację "Czarne światło" 

Idea i impuls pochodzą z "wyistaczania" się (jakby powiedział Heidegger) światła z mroku, a zatem pojawiania się i przekazywania wiedzy. 

Instalacja składała się z szeregu żarówek rozwieszonych pomiędzy Szkołą a Świątynią. Girlandy przebiegają aleatorycznie w różnych kierunkach, łącząc górne gzymsy dwóch budynków i tworząc wielopłaszczyznowy pomost (budowniczowie mostów). Wszystkie żarówki pomalowane są czarną, nieprzepuszczalną farbą. Jedynie wąski pasek nad oprawką przepuszcza minimalną ilość światła. Ten sposób rozwieszenia pozornie przywodzi na myśl uroczystość, ale nie tę jarmarcznie zabawną, lecz trudną i długo utrwalaną (proces poznania). 

Czarne światło to paradoks, ale jak mówi Rolad Barthes: sens jest błyskiem, draśnięciem, i przytacza Shakespeare'a: światło sensu gaśnie, ale z błyskiem, który odsłania niewidzialny świat.

Światło sensu gaśnie w słowach „czarne światło", by jednocześnie utrwalić symbol wyistaczania się wiedzy z mroku. Większość zasad opierających się na dwudzielności świata odnosi się do rozróżnienia pomiędzy światłem a ciemnością. 

Jak powiada Heidegger: kiedyś, u zarania zachodniego myślenia, istota języka rozbłysnęła w świetle bycia

Dzisiaj, aby zbudować pomost, należy odwrócić sensy. Nie twierdzę, że żarówka pomalowana czarną farbą ma taką siłę. Ale może skłonić do refleksji, do pytania o sensy, lub zapoczątkować proces przesuwania horyzontu percepcji.

 

Przeczytaj wpis na blogu Chrisa Baldwina, jednego z uczestników Nowej Agory, na temat tego wydarzenia - Blog Chrisa Baldwina

Program

Czwartek, 20 listopada 

19.00 – Wernisaż wystawy o Kaukazie ze zbiorów „Centrum dokumentacji kultur pogranicza” obejmujący stare ryciny, fotografie, pocztówki oraz prezentację multimedialną. Kaukaz na starych litografiach i pocztówkach

Piątek, 21 listopada 

10.00 – 18.30 – sympozjon 
12.30 – 14.30 – sympozjum, II sesja 
16.30 – 18.30 – sympozjum, III sesja 
19.00 – Koncert: zespołu Vertical z Wilna w Sejnańskiej Spółdzielni Jazzowej 
Skład: 
Bożena Buinicka (Wilno)- kompozytor, 
Tadas Deszukas (Wilno)- violin, 
Maciej Kleszczewski (Warszawa)- flet, 
Andrius Kairys (Wilno)- perkusja. 

Sobota, 22 listopada 

10.00 – 12.00 – sympozjum, I sesja 
12.30 – 14.30 – sympozjum, II sesja 
16.30 – 18.30 – sympozjum, III sesja 
19.00 – Koncert: zespołu Bornus Consort, Polska, Biała Synagoga

W prasie 
Po raz pierwszy "latająca akademia" Fundacji Pogranicze w Sejnach - Bialystok Online - 21 listopada 2008 
Sympozjon Nowa Agora - Polskie Radio Białystok - 21 listopada 2008 
Pofilozofować w Sejnach - bstok.pl - 19 listopada 2008 
Utopie edukacyjne w Sejnach - Polska Lokalna - 18 listopada 2008 
Latająca akademia w Sejnach - Gazeta Wyborcza - 18 listopada 2008

20-22 listopada 2008 - Nowa Agora - Sejny


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI