20 - 24 stycznia 2012 - Lektorium Sejneńskie

Od 20 do 24 stycznia 2012, w Dworze w Krasnogrudzie, odbyło się kolejne spotkanie uczestników Lektorium Sejneńskiego - projektu prowadzonego przez Malgorzatę Sporek-Czyżewską. Poświęcone było przygotowaniu do rozpoczęcia podróży śladami Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich, do którego należał w czasach studenckich Czesław Miłosz.


Od 20 do 24 stycznia 2012, w Dworze w Krasnogrudzie, odbyło się kolejne spotkanie uczestników Lektorium Sejneńskiego - projektu prowadzonego przez Malgorzatę Sporek-Czyżewską. Poświęcone było przygotowaniu do rozpoczęcia podróży śladami Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich, do którego należał w czasach studenckich Czesław Miłosz. Pierwszym przystankiem włóczęgi będzie Wilno – w związku z tym, w ciągu pięciu dni Lektorianie poznawali różne oblicza miasta. Jednym z tematów, jaki wprowadził młodych Podróżników w wileńską przestrzeń był barok. Wiesław Szumiński przedstawił podstawowe cechy sztuki barokowej, pokazując iż uważne spojrzenie na architekturę i malarstwo pozwala zaobserwować, w jaki sposób zmieniał się sposób myślenia ludzi o człowieku i świecie. Muzykę barokową wprowadził do Krasnogrudzkiego Dworu Stanisław Czyżewski, który nie tylko wykonał kilka utworów Jana Sebastiana Bacha, ale wyjaśnił także na czym polegał przełom muzyczny, jaki dokonał się w epoce baroku, nie stroniąc od teoretycznych rozważań. Podsumowaniem barokowej tematyki stał się seans filmu „Wszystkie poranki świata” z 1991 roku. Obraz, inspirowany malarstwem epoki i opowiadający zmyśloną historię życia dwóch francuskich kompozytorów z XVII wieku – Saint Colombe’a i Marina Marais, powstał we współpracy wybitnego pisarza Pascuala Quignarda, reżysera Alaina Corneau i wirtuoza violi da gamba Jordi Savalla.

Kolejną epokę historyczną, która ukształtowała Wilno, Lektorianie poznali dzięki wykładowi Mistrza – prof. Krzysztofa Rutkowskiego. W centrum opowieści o romantycznym obliczu miasta znajdował się Adam Mickiewicz. Profesor Rutkowski skupił się na młodości poety, szczególną uwagę poświęcając przyjaźniom studentów Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, które przerodziły się później w tajne i jawne stowarzyszenia samokształceniowe. W opowieści Profesora pojawili się zatem Filomaci, Promieniści i Filareci. Uzupełnieniem historii tajnych grup młodzieżowych był film Petera Weira „Stowarzyszenie umarłych poetów” . Wprowadzenie do utworu i krótki zarys historii kina australijskiego przygotowała Paulina Gorlewska. Temat organizacji studenckich kontynuowany był przy okazji rozmów o dwudziestoleciu międzywojennym w Wilnie. Weronika Czyżewska nakreśliła obraz środowiska tworzącego kulturę wileńską w międzywojniu, podkreślając rolę kręgów działaczy społecznych, związanych z radiem i teatrem. Postaciami szczególnie ważnymi nie tylko dla historii wileńskiej kultury, ale i dla przyszłych działań Lektorium Sejneńskiego stali się Irena i Tadeusz Byrscy. O żydowskim Wilnie międzywojnia – Jerozolimie Północy – opowiadała Agnieszka Podpora, wcześniej przygotowawszy warsztat wprowadzający do kultury, języka i historii Żydów. Agnieszka skupiła się na historii grupy artystycznej Jung Wilne, która miała ogromny wpływ na kształt kultury żydowskiej. Przypomniała także o postaci wybitnego poety piszącego w jidysz – Abrahama Suckewera.

Opowieść Weroniki Czyżewskiej o Akademickim Klubie Włóczęgów Wileńskich, jego rytuałach i formach aktywności, zainspirowała uczestników Lektorium Sejneńskiego do utworzenia własnego stowarzyszenia.

22 stycznia został uroczyście powołany Krasnogrudzki Klub Włóczęgów, do którego przyjęci zostali wszyscy obecni w Dworze Miłosza członkowie Lektorium. Ceremonii ustanowienia KKW towarzyszyła muzyka Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego oraz spektakl dymów, za który odpowiedzialny był Pan Wojciech Szroeder. W tworzenie ikonografii i symboliki Krasnogrudzkiego Klubu Włóczęgów zaangażowani byli Katarzyna Podpora i Michał Majchrowicz – mlodzi artysci z Gdanska. Prowadzili oni warsztaty plastyczne, w czasie których powstały emblematy Klubu. Spotkaniom w Międzynarodowym Centrum Dialogu towarzyszyły zajęcia otwierające cykl filmoznawczy, prowadzony przez Paulinę Gorlewską. Pierwszym zagadnieniem z historii kina, jakim zajęli się Lektorianie było kino gatunkowe. Omówiony został melodramat i filmy science-fiction, pojawiły się także przykłady wybitnych realizacji założeń tych dwóch gatunków.

20 - 24 stycznia 2012 - Lektorium Sejneńskie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI