22-23 sierpnia 2012 - CORNERS [east] - wyprawa w nieznane

CORNERS to międzykulturowy projekt badawczo - artystyczny stworzony i rozwijany przez sześć europejskich organizacji/instytucji kultury: Intercult (Szwecja), Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016) [Polska], Exodos (Słowenia), Pogon (Chorwacja), Umeå 2014 (Szwecja) i Drugo More (Chorwacja). 

Uczetnicy projektu odwiedzą także Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach i Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie gdzie wezmą udział w dwudniowych warsztatach. W  środę 22 sierpnia 2012 roku w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej zagrała dla nich Marycha River Brass Band.


Pierwsza faza projektu - 4 CORNERS Research & Development - to cztery ekspedycje do odległych regionów Europy. Artyści i badacze podróżują po każdym z nich przez około dwa tygodnie, by poznawać i badać tamtejszą kulturalną, społeczną i polityczną aktywność obywatelską. Doświadczenia uczestników i uczestniczek wyprawy stanowią źródło pomysłów do ich artystycznej pracy.

Ekspedycje („Xpeditions”, gdzie X symbolizuje nieznane) zostały podzielone na cztery etapy:

1. North Xpedition - Ekspedycja Północ
8 - 21 sierpnia 2011, organizowana przez Umeå 2014

2. Caucasus Xpedition - Ekspedycja Kaukaz 
27 września - 13 października 2011, organizowana przez Intercult

3. Balkan Xpedition - Ekspedycja Bałkany
15 - 29 kwietnia 2012, organizowana przez Exodos, Drugo More i Pogon

4. East Xpedition - Ekspedycja Wschód
18 sierpnia - 1 września 2012, organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016)

Grupy sześćdziesięciu artystów, artystek i badaczy w trakcie wypraw odwiedzają zakątki m.in. Szwecji, Norwegii, Turcji, Gruzji, Azerbejdżanu, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Polski, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i wielu innych państw. Polską ekipę artystów-podróżników tworzą: Katarzyna Krakowiak, Jacek Dominiczak, Maciej Salamon, Katarzyna Pastuszak i Leszek Bzdyl.

Podczas drugiego etapu CORNERS w latach 2013 - 2017, powstałe prace zostaną zaprezentowane w niekonwencjonalnych przestrzeniach publicznych, poza galeriami sztuki, w zakątkach (CORNERS) całej Europy. Historie zasłyszane w jednym zakątku, zostaną opowiedziane w innym.

Celem CORNERS jest nawiązanie długotrwałego, międzynarodowego partnerstwa umożliwiającego wielopłaszczyznową współpracę między państwami-uczestnikami. CORNERS to nie tylko artystyczne obserwacje, ale również pogłębianie rozumienia pojęć „Europa” i „europejski”, które mogą znaczyć co innego dla mieszkańców odległych zakątków Europy jako kontynentu i dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podróże uczestników i uczestniczek można śledzić w Internecie:
www.facebook.com/cornersofeurope
www.flickr.com/photos/cornersofeurope/
cornersofeurope.org/blog.


Strona projektu: cornersofeurope.org

 

Artykuł pochodzący z oficjalnego bloga projektu Corners, dotyczący warsztatów, które odbyły się w Krasnogrudzie.

Czujemy się, jakby po długiej zimie w końcu nadeszła wiosna, natura wracała do życia a wokół nas wszczędzie słychać to ciche "cześć!".

Ta fotografia przedstawia spontaniczne powstałe dzieło sztuki autorstwa Macieja Salamona. Technika: odnaleziony materiał i instalacja. Tak powitały nas Sejny, i tak my powitaliśmy to miasto.

 

Sejny - miejsce, gdzie stworzony został Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

Dwa dni i trzy noce spędziliśmy nad jeziorem, otoczonym taką ilością zieleni, jaką aż trudno sobie wyobrazić. Piękny krajobraz, niesamowite miejsce i czas, by pracować nad naszym projektem dla Corners. Po to tu przyjechaliśmy.

Najważniejszą część tego czasu spędziliśmy z Krzysztofem Czyżewskim - guru dla wielu artystów i intelektualistów. Czyżewski promieniuje piękną aurą, i wygląda bardzo podobnie do Czesława Niemena - polskiej legendy muzyki.

Oprowadzeni przez przewodnika, zwiedziliśmy Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, w którym obejrzeć można dość nowoczesną wystawę poświeconą Czesławowi Miłoszowi, który przyjeżdżał do Krasnogrudy, kiedy był studentem.

Wszystko w Krasnogrudzie, począwszy od samego Dworu, po ludzi tam pracujących - naszych gospodarzy - wydało się nam niezmiernie pozytywne i inspirujące.

Tak ispirujące, że od chwili, gdy usłyszeliśmy ją po raz pierwszy - nie możemy przestać śpiewać piosenki o starym Rebe i Hasydach. Pozwólcie, że zaprezentujemy Wam słowa - pochodzące z krótkiej animacji, stworzonej w trakcie warsztatów kilka lat temu:

A kiedy Rebe tańczy/śpi/płacze/cieszy się, a kiedy Rebe tańczy/śpi/płacze/cieszy się-

tańczą/śpią/płaczą/cieszą się wszyscy Chasydzi, tańczą/śpią/płaczą/cieszą się wszyscy Chasydzi,

Oj oj oj oj oj,

oj oj oj oj oj

tańczą/śpią/płaczą/cieszą się wszyscy Chasydzi!

A na tych zdjęciach jest Rumi, pies Weroniki Czyżewskiej, który bardzo lubi filmy animowane. I inne psie rzeczy.

 

 

 

 

Pobierz / Download


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI