22 lutego 2007 - Wizyta w Pograniczu gości z Ambasady USA

Wizyta w Pograniczu gości z Ambasady USA w Polsce. 


Spotkanie z Jamesem Wolfem - Attaché Kulturalnym Ambasady USA w Polsce oraz Izą Szarek - pracownikiem Ambasady Amerykańskiej zajmującą się sprawami kultury z władzami miasta i powiatu - prezentacja projektu Czatakła. 

W spotkaniu uczestniczyli między innymi: 
Starosta Powiatu Ryszard Grzybowski, Burmistrz Sejn Jan Stanisław Kap, Konsul Litwy w Polsce Liudvikas Milašius Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Małkiński, V-ce Starosta Powiatu Romuald Witkowski, Wójt Gminy Puńsk Witold Liszkowski, Irena Gasperowicz - przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce, Piotr Maksimowicz - przewodniczący Stowarzyszenia Litwinów w Polsce oraz Krzysztof Czyżewski - dyr. Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"

Tuż na północ od granicy stanów Kalifornia i Oregon, w rejonie zwanym Pacific Northwest, u podnóża pasma górskiego Siskiyou i Cascade, niedaleko wulkanicznej góry Shasta i jej "siostrzanej" góry Shastina usypanej z popiołów wulkanicznych, znajduje się niewielka miejscowość Ashland, o brzmieniu odpowiednim do geografii i geologii rejonu. 

 Około roku 1850, poszukiwacze złota penetrujący tereny pobliskiego Jacksonville, Oregon, rozgłaszali wieści o urokach tej okolicy i malowniczych kaskadach w górach. Wkrótce Ashland stało się miejscem docelowym wczasowiczów z południowych i północnych Wybrzeży Pacyfiku, którzy "udawali się do źródeł" na ciepłe kąpiele i wody mineralne. W roku 1893, jak głoszą kroniki, kilkunastu entuzjastów postanowiło utworzyć w Ashland Towarzystwo Kulturalne pod nazwą Chautauqua, mające na celu wprowadzenie "kultury i rozrywki" w południowym rejonie stanu Oregon. Zakupili oni osiem akrów (ponad 3 ha) ziemi, na której zbudowali gmach pokryty kopułą. Wkrótce zaczęto w nim organizować programy edukacyjne, połączone z wykładami uczonych i humanistów, uzupełniane wieczorami poetyckimi oraz występami artystów, muzyków i komediantów. Idea Czatakła rozrastała się z roku na rok i przenosiła się do innych stanów w USA. 

Wizyta Attache Kulturalnego miała na celu zainteresowanie ideą Czatakły władz miasta i regionu, aby korzystając z wzorców amerykańskich spróbowa zbudować podobny model bogatego dla turystów w kulturalną, rekreacyjną i edukacyjną ofertę regionu

22 lutego 2007 - Wizyta w Pograniczu gości z Ambasady USA


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI