23-25 kwietnia – Krzysztof Czyżewski w Poznaniu

Spotkania w Tetrze Nowym i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza


W dniach 23-25 kwietnia, tuż po wręczeniu Nagrody im. księdza Józefa Tischnera, Krzysztof Czyżewski odwiedzi Poznań. 23 kwietnia odbędzie się spotkanie w poznańskim Teatrze Nowym, 25 kwietnia na UAM z dyrektorem Pogranicza o praktykowaniu utopii porozmawia Przemysław Czapliński

Szczegóły spotkań:

 

23.04.2018 | godz. 19:00 | Teatr Nowy

Małe centrum świata

Prowadzenie: Michał Pabian

Odczytanie fragmentów: Karolina Głąb, Oliwia Nazimek i Maria Rybarczyk

Ceny biletów: 5 PLN (dostępne w kasie Teatru Nowego i w sprzedaży on-line)

czytaj na facebooku

 

25.04.2018  | godz. 18:00 | Collegium Maius |  ul. Fredry 10 | sala 327

O praktykowaniu utopii

Krzysztof Czyżewski w rozmowie z Przemysławem Czaplińskim

Wstęp wolny

czytaj na facebooku

 

 Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim wokół książki "MAŁE CENTRUM ŚWIATA" uhonorowanej w tym roku Nagrodą im. Józefa Tischnera.

Prowadzenie: Michał Pabian

Odczytanie fragmentów: Karolina Głąb, Oliwia Nazimek i Maria Rybarczyk

 Czytaj o książce

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI - praktyk idei, poeta i eseista, redaktor. Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Współtwórca Fundacji „Pogranicze”, Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na granicy polsko-litewskiej.

 

PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI O "MAŁYM CENTRUM ŚWIATA" :

Co dla Krzysztofa Czyżewskiego oznacza „praktykowanie idei”? Jeśli ideą jest współistnienie, a praktyką – komunikacja, to współtworzone przez niego sejneńskie Pogranicze jest warsztatem porozumienia – gdzie szuka się środków wyrazu, dociera do głębokich pokładów pamięci, odkrywa archiwa, komunikuje się z Innym. W tym sensie Małe centrum świata jest przewodnikiem po praktykach pogranicznego współistnienia.

Pisanie o dialogu kultur w czasach Brexitu jest obarczone zwiększonym ryzykiem. Dlatego temu, co ­powszechne – rozpadowi, konfliktom, agresji – Czyżewski przeciwsta­­­­wia kulturę obejmującą i zakorzeniającą, która zaprasza do współudziału, włącza do wspólnoty i pomaga w odnajdywaniu drogi do własnej tożsamości. Zadanie Ośrodka „Pogranicze” nie polega rzecz jasna na tym, by zażegnać konflikt na Bliskim Wschodzie albo zszyć rozdartą Unię Europejską. Polega natomiast na tym, by uczyć się od każdego, kto do „Pogranicza” zawita, jak nazywać zerwanie i razem z przybyszem pracować nad „tkanką łączną”. ­Kiedy to się udaje, niewielkie Sejny i Krasnogruda na moment ­stają się małym centrum świata.

 

Lekturze fragmentów książki towarzyszyć będzie rozmowa – o tym, co dla niego oznacza „praktykowanie idei”? Gdzie szukać środków wyrazu mogących ułatwić porozumienie? Jak docierać do głębokich pokładów pamięci? I jak komunikować się z Innym?

 

Kiedy, gdzie:

23 kwietnia 2018 | 19.00 | Trzecia Scena

Ceny biletów:

5 PLN (dostępne w kasie Teatru Nowego

i w sprzedaży on-line)

 

O praktykowaniu utopii - Krzysztof Czyżewski w rozmowie z Przemysławem Czaplińskim.

 Krzysztof Czyżewski - praktyk idei, animator kultury, poeta, eseista i redaktor. Absolwent filologii polskiej na UAM w Poznaniu. Współtwórca sejneńskiego Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów, Fundacji Pogranicze oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Autor książek: "Ścieżka pogranicza" (2001), "Linia powrotu" (2004) , "Miłosz- tkanka łączna (2014)" oraz "Małe centrum świata" (2017).

 

25 / 04 / 2018 | godz. 18:00

Collegium Maius | ul. Fredry 10 | sala 327

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krzysztof Czyżewski z tytułem "Honorowy Ambasador Wschodu"

„Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski"
spotkanie z Łukaszem Mieszkowskim

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI