23 listopada 1998

O planach utworzenia Domu Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Sejneńskiej w remontowanym budynku Starej Poczty informował "Kurier Poranny".


Dom dziedzictwa 
 
W Sejnach, w remontowanym budynku starej poczty mieścić się będzie Dom Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Sejneńskiej. Znajdą się tam m.in. zbiór pamiątek, wydawnictwo oraz biblioteka. 
 
Inicjatorem powołania placówki jest Krzysztof Czyżewski, kierujący sejneńskim ośrodkiem "Pogranicze". 
 
- Już sama lokalizacja placówki ma symboliczne znaczenie - mówi Bożena Szroeder z ośrodka. - Poczta mieściła się w budynku liceum hebrajskiego. 
 
W placówce powstanie muzeum Ziemi Sejneńskiej, w którym eksponowane będą tradycje Polaków, Litwinów, a także staroobrzędowców i Żydów. Pamiątki historyczne, książki i ryciny mają też nawiązywać do przeszłości protestanckiej Sejn. W placówce mieścić się również ma centrum dokumentacji ośrodka "Pogranicze" oraz wydawnictwo. To ostatnie zajmie się publikowaniem materiałów dotyczących Ziemi Sejneńskiej. 
 
- Będzie to przekrój dziejów i historii, począwszy od Jaćwingów - informuje Bożena Szroeder. - Obok wydarzeń historycznych prezentować będziemy sylwetki znanych ludzi związanych z Sejneńszczyzną. 
 
Nad kierunkiem pracy Domu Dziedzictwa Kulturowego czuwać będzie polsko-litewska rada, której przewodniczy Krzysztof Czyżewski. W najbliższych planach znajdzie się z całą pewnością organizacja sympozjum naukowego dotyczącego poety i biskupa litewskiego Antoniego Baranowskiego. Na razie nie wiadomo, kiedy placówka rozpocznie działalność. Aktualnie trwa remont budynku. Termin zakończenia prac zależeć będzie od ilości środków finansowych zarezerwowanych w budżecie wojewody podlaskiego. 
 
"Kurier Poranny" 23.11.1998 

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Współorganizator

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 


 

Budowa niewidzialnego mostu. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim

 

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI