23 maja 2013 - Warsztaty o wielokulturowości "Sąsiedzi dworu w Krasnogrudzie"

Dnia 23 maja 2013 roku w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie odbyły się warsztaty, pt.„Sąsiedzi dworu w Krasnogrudzie. Opowieść o Litwinach, Starowierach i Żydach”, prowadzone przez instruktorów Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”: Michała Moniuszko i Joannę Frol. Uczestnikami zajęć poświęconych tematowi wielokulturowości byli uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II z Warszawy.


Dzieci wzięły udział w warsztacie artystycznym tradycji i pieśni żydowskich, w skład którego wchodzą: opowieść o życiu codziennym i świętach społeczności żydowskiej, geneza społeczności żydowskiej w Sejnach oraz nauka tradycyjnych tańców i pieśni żydowskich zarówno w języku polskim, jak w jidysz i tradycyjnych tańców .  Uczniowie przyswoili sobie znaczenie symboli i zwyczajów związanych z kulturą żydowską.

Natomiast podczas zajęć wokół animacji przedstawiających legendy, bajki, baśnie, opowieści i pieśni mniejszości narodowych i religijnych zamieszkujących pogranicze, dzieci zdobyły wiedzę o mniejszościach narodowych i religijnych tworzących społeczność regionu: Romach, Litwinach, Starowierach oraz Żydach.  Zajęcia aktywnie angażujące uczestników do rozmowy o wielokulturowości  urozmaicały animacje z Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza przedmioty związane z daną kulturą, takie jak: tkaniny, stroje, przedmioty kultu. Dzieci zdobyły wiedzę o codziennym życiu, języku, tradycjach i zasadach determinujących życie omawianych społeczności. 

Warsztat "Sąsiedzi dworu w Krasnogrudzie" ma na celu uwrażliwienie i przygotowanie dzieci  do życia w środowisku zróżnicowanym kulturowo. Podczas zajęć przekazywana jest wiedza o mniejszościach narodowych i religijnych, niezbędna w budowaniu postaw antydyskrymiancyjnych w codziennym życiu.

 

23 maja 2013 - Warsztaty o wielokulturowości "Sąsiedzi dworu w Krasnogrudzie"


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI