24 kwietnia 2001

"Prokuratura Rejonowa w Sejnach odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko Janowi T. Grossowi, którego książkę Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka wydał miejscowy Ośrodek "Pogranicze" - poinformowała "Gazeta Współczesna" w artykule Nie było przestępstwa. 


Nie było przestępstwa 
Sejneńska prokuratura nie będzie zajmować się książką "Sąsiedzi" 

Prokuratura rejonowa w Sejnach odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko Janowi T. Grossowi, którego książkę "Sąsiedzi" wydał miejscowy Ośrodek "Pogranicze". Zawiadomienie o rzekomym przestępstwie złożyli działacze Stronnictwa Narodowego, Stowarzyszenia Przeciwko Antypolonizmowi, którym kieruje Leszek Bubel, oraz redakcja pisma "Polskie Sprawy" z Poznania. 

Ich zdaniem Gross, pisząc o zbrodni w Jedwabnem, dopuścił się publicznego znieważenia narodu polskiego. Nawoływał też do nienawiści na tle różnic etnicznych, ponieważ sugerował, że mord z 10 lipca 1941 r. był dziełem Polaków. Sejneńska prokuratura doszła do wniosku, że nie jest kompetentna do "szukania prawdy historycznej i ustalania faktów historycznych". Powinien tym zająć się Instytut Pamięci Narodowej. 

– Analiza książki nie potwierdza zarzutów. Zdaniem prokuratora, który przeczytał "Sąsiadów", nie ma w pracy Grossa znieważania narodu polskiego ani haseł nawołujących do nienawiści narodowościowej. Nie zostało więc popełnione przestępstwo – mówi Leszek Rudnik, szef Prokuratury Rejonowej w Sejnach. – Dlatego odmówiliśmy wszczęcia postępowania przygotowawczego. Uważam, że na temat zbrodni w Jedwabnem powinni wypowiadać się przede wszystkim historycy. 

Gross, według prokuratury, powołuje się (...) na określone źródła, z których czerpał informacje, natomiast wiarygodność tych źródeł, ich kompleksowość zostanie oceniona przez historyków i IPN

Wczoraj decyzję sejneńskiej prokuratury zaskarżyło Stowarzyszenie Przeciwko Antypolonizmowi. 

– "Sąsiadów" wydaliśmy w maju 2000 roku. Książka ukazała się w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Z założenia drukujemy prace, które mówią o trudnym, skomplikowanym przez historię sąsiedztwie Polaków z przedstawicielami innych narodów – informuje Agnieszka Szyszko, sekretarz wydawnictwa "Pogranicze". 

Gdyby sejneńska prokuratura uznała racje autorów zawiadomienia o przestępstwie, Janowi T. Grossowi groziłoby do 3 lat pozbawienia wolności. 

(yes) 
"Gazeta Współczesna" 24.04.2001 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum! Szanowni Państwo! Otwieramy nową witrynę facebookową Ośrodka i Fundacji Pogranicze z Sejn i Krasnogrudy. Będziemy tutaj publikować materiały archiwalne opisujące nasze szerokie działania na rzecz budowania Dobrego Sąsiedztwa.

 

Mikołaj Trzaska do Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

 

The Market / Targ

 

O początkach jeziora Gaładuś

 

Muzyka Miejsca - Warsztat B-boyingu

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI