24 kwietnia 2001

"Prokuratura Rejonowa w Sejnach odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko Janowi T. Grossowi, którego książkę Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka wydał miejscowy Ośrodek "Pogranicze" - poinformowała "Gazeta Współczesna" w artykule Nie było przestępstwa. 


Nie było przestępstwa 
Sejneńska prokuratura nie będzie zajmować się książką "Sąsiedzi" 

Prokuratura rejonowa w Sejnach odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko Janowi T. Grossowi, którego książkę "Sąsiedzi" wydał miejscowy Ośrodek "Pogranicze". Zawiadomienie o rzekomym przestępstwie złożyli działacze Stronnictwa Narodowego, Stowarzyszenia Przeciwko Antypolonizmowi, którym kieruje Leszek Bubel, oraz redakcja pisma "Polskie Sprawy" z Poznania. 

Ich zdaniem Gross, pisząc o zbrodni w Jedwabnem, dopuścił się publicznego znieważenia narodu polskiego. Nawoływał też do nienawiści na tle różnic etnicznych, ponieważ sugerował, że mord z 10 lipca 1941 r. był dziełem Polaków. Sejneńska prokuratura doszła do wniosku, że nie jest kompetentna do "szukania prawdy historycznej i ustalania faktów historycznych". Powinien tym zająć się Instytut Pamięci Narodowej. 

– Analiza książki nie potwierdza zarzutów. Zdaniem prokuratora, który przeczytał "Sąsiadów", nie ma w pracy Grossa znieważania narodu polskiego ani haseł nawołujących do nienawiści narodowościowej. Nie zostało więc popełnione przestępstwo – mówi Leszek Rudnik, szef Prokuratury Rejonowej w Sejnach. – Dlatego odmówiliśmy wszczęcia postępowania przygotowawczego. Uważam, że na temat zbrodni w Jedwabnem powinni wypowiadać się przede wszystkim historycy. 

Gross, według prokuratury, powołuje się (...) na określone źródła, z których czerpał informacje, natomiast wiarygodność tych źródeł, ich kompleksowość zostanie oceniona przez historyków i IPN

Wczoraj decyzję sejneńskiej prokuratury zaskarżyło Stowarzyszenie Przeciwko Antypolonizmowi. 

– "Sąsiadów" wydaliśmy w maju 2000 roku. Książka ukazała się w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Z założenia drukujemy prace, które mówią o trudnym, skomplikowanym przez historię sąsiedztwie Polaków z przedstawicielami innych narodów – informuje Agnieszka Szyszko, sekretarz wydawnictwa "Pogranicze". 

Gdyby sejneńska prokuratura uznała racje autorów zawiadomienia o przestępstwie, Janowi T. Grossowi groziłoby do 3 lat pozbawienia wolności. 

(yes) 
"Gazeta Współczesna" 24.04.2001 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI