24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja I

Pierwsza sesja sympozjonu rozpoczęła się krótko przed godziną 15. Poprowadziła ją Aleksandra Wasilkowska, autorka wystawy Szukanie Ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza oraz instalacji Emergency Exit na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji (we współpracy z Agnieszką Kurant), zajmująca się strategiami urbanistycznymi, projektowaniem budynków instytucji i przestrzeni publicznych, domów, ogrodów, wnętrz, wystaw i instalacji.


Głównym tematem dyskusji stało się miejsce, rozumiane nie w ujęciu architektonicznym, ale jako przestrzeń, w której spotykają się ludzie. Artystka zaprezentowała na slajdach kilkanaście swoich projektów, mówiąc przy tym o swoich inspiracjach, i przywołując wśród nich działania Yony Friedmana, bułgarsko-francuskiego architekta-filozofa, oraz Antanasa Mockusa - mera Bogoty.

Artystka mówiła też o instalacjach, które miałyby niejako zmuszać ludzi do przerywania utartych schematów, i nawiązywania rozmów z przypadkowymi osobami - czy to ze względu na intensywność przeżytych emocji ("skok w chmury"), czy fizyczną przeszkodę w poruszaniu się (woda wylewana na podłogę w budynku, zmuszająca ludzi do chronienia się na suchych "wyspach").

Dyskusja dotknęła też tematu handlu w przestrzeni publicznej. Aleksandra Wasilkowska mówiła o tym, iż obecność handlarzy w przestrzeniach miejskich wypełnia je autentycznością, tworzy miejsce, w którym ludzie mogą rzeczywiście wchodzić ze sobą w interakcję, rozmawiać, wymieniać się towarami, etc. 

24 listopada 2011- Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja I


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI