24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja II

Drugą sesję sympozjonu poprowadził Krzysztof Rutkowski - wybitny polski historyk literatury romantycznej, dziennikarz, tłumacz i eseista.


Nawiązał do wypowiedzi Aleksandry Wasilkowskiej w odniesieniu do miasta Warszawy i inicjatywy burmistrza Bogoty, które według niego nie jest dla maszyn a dla ludzi. Swoją wypowiedź rozpoczął od opowieści o genezie słowa i miejsca "getto" by przeciwstawić je dwudziestowiecznemu doświadczeniu miejsca jakim były getta. 

Przedstawił miejsca zakorzenione, zniszczone i odrodzone na przykładzie poezji Mirona Białoszewskiego - Pamiętnik z Powstania Warszawskiego. 

Dyskusja, jaka potoczyła się po słowie wstępnym, dotyczyła między innymi miejsca, jakie "inność" może zajmować w przestrzeni współczesnego, europejskiego miasta - "prawa gospodarza" i burzenia i odtwarzania miejsc - padło pytanie, czy odbudowanie miejsca rzeczywiście może być jego odtworzeniem, przywróceniem mu swoistego ducha i energii - niekoniecznie zaś dokładnie tej samej formy, czego przykładem stała się przestrzeń dyskusji - piwnica w krasnogrudzkim dworze.

24 listopada 2011- Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja II


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI