Wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki

24 lutego 1995 w ramach spotkania uczestników konkursu literackiego poświęconego problematyce międzypokoleniowej, którego temat brzmiał "Dom syna to nie dom ojca. To dom ojca jest zawsze domem syna" w Białej Synagodze w Sejnach odbyła się wystawa rzeźby Aleksandra Słomińskiego i malarstwa Tymoteusza Muśki ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.


Tymoteusz Muśko urodził się 7 lutego 1917 roku w Monastyrsku w ZSRR. Zmarł 10 sierpnia 1985 r. w Węgorzewie. Pochowany został w rodzinnej wsi Dubowo koło Bielska Podlaskiego. Wywodził się z rodziny chłopskiej. Do Polski przyjechał w 1920 roku. Podczas II wojny światowej brał udział w walkach o Berlin. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przebywał w Państwowym Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Suwałkach.
Więcej

Aleksander Słomiński [Słoma] (ur. 1885, zm. 15 marca 1974 w Węgorzewie) – wybitny ludowy rzeźbiarz i malarz zaliczany do nurtu nazywanego prymitywizmem lub sztuką naiwną. Z zawodu był kowalem, cieślą, stolarzem. Od 1948 r. mieszkał w Dąbrówce Nowej. Rzeźbić zaczął w 1971 r. Prace jego były ilustracją otaczającego go świata, przedstawiały postacie polityków, dyplomatów, wojskowych, młodych kobiet, sporadycznie pojawiali się święci, ptaki, maszyny. Pomysły czerpał z prasy, radia, telewizji. Ostatnie trzy lata życia poświęcił rzeźbie. Opiekował się czynnie zabytkami, był opiekunem społecznym kościoła w Dąbrówce Nowej, przyczyniając się do jego odbudowy. Ogółem wykonał około 350 prac rzeźbiarskich i malarskich, które znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Wikipedia

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Archiwum! Szanowni Państwo! Otwieramy nową witrynę facebookową Ośrodka i Fundacji Pogranicze z Sejn i Krasnogrudy. Będziemy tutaj publikować materiały archiwalne opisujące nasze szerokie działania na rzecz budowania Dobrego Sąsiedztwa.

 

Mikołaj Trzaska do Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

 

The Market / Targ

 

O początkach jeziora Gaładuś

 

Muzyka Miejsca - Warsztat B-boyingu

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. wyniosła 66.006,31 zł.

W 2018 roku Fundacja uzyskała również kwotę 16.106,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.131,31 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI