24 maja 2002

List otwarty Krzysztofa Czyżewskiego dotyczący zmiany dyrektora Domu Pracy Twórczej w Wigrach.


LIST OTWARTY 

W związku ze zmianą dyrektora Domu Pracy Twórczej w Wigrach i plotkami, rozpowszechnianymi przez niektóre media, o udziale w tym zdarzeniu działaczy prowadzonej przeze mnie Fundacji Pogranicze, pragnę udzielić kilku wyjaśnień. 

Niezasłużyliśmy ani na słowa potępienia ani wdzięczności kierowane pod naszym adresem w związku z zaistniałą sytuacją. 

Ministra Andrzeja Celińskiego zdarzyło mi się spotkać dwukrotnie i za każdym razem rozmawialiśmy o działalności "Pogranicza", o planowanej przez nas odbudowie dworu w Krasnogrudzie, nigdy natomiast o jakimkolwiek przejęciu przez nas klasztoru wigierskiego, zmianie jego dyrektora czy innych koncepcjach z tą instytucją związanych. 

O odwołaniu pani dyrektor Cieślukowskiej dowiedziałem się post factum. 

Na pytanie mego pracownika, Dariusza Jachimowicza, czy zgadzam się, aby przyjął propozycję pana Ministra zostania dyrektorem wigierskiej instytucji, odpowiedziałem "tak", i takiej odpowiedzi udzieliłbym każdemu z pracowników chcących podjąć nowe życiowe wyzwanie. 

Rozumiem gorycz pani dyrektor Cieślukowskiej i tym tylko mogę wytłumaczyć jej wręcz absurdalne domniemania o przejęciu wigierskiej placówki przez "Pogranicze", o "skoku na kasę", o zemście za niespotkanie się z pewną ważną osobą, która była naszym gościem... Nawet gdyby taki fakt miał miejsce, nie potrafię go sobie dzisiaj przypomnieć, starając się pamiętać z naszej wieloletniej współpracy wszystko to, co było dobre. 

Odnoszę wrażenie, że w naszym kraju ciągle pokutuje mniemanie, iż za postępowaniem ludzi musi kryć się prywata, zemsta, spisek, podejrzane układy i knucie jednych przeciwko drugim. Inaczej nie potrafimy wytłumaczyć sobie zmian zachodzących w rzeczywistości. A jak już ktoś zdobywa sobie uznanie "w Warszawie", to za tym musi stać wszystko z wyjątkiem uczciwej pracy na własnym podwórku. 

W rozmowie z Tomaszem Kubaszewskim Bogumiła Cieślukowska przestrzega tych, "którzy się do tego wszystkiego przyczynili (...) aby ich coś podobnego w życiu nie spotkało". Przyjmuję tę przestrogę. Wierzę, że gdyby pracownicy "Pogranicza" kierowali się w życiu pazernością, mściwością, nieuczciwymi układami z władzą i niewdzięcznością - czyli byli tacy, jak przedstawia sobie ich pani dyrektor - to nie tylko spotkałoby ich zniesławienie, ale i samo "Pogranicze" dawno już straciłoby podstawy swego istnienia. 

Z poważaniem, 
Krzysztof Czyżewski 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI