25-27 czerwca 2009 - Luksemburg, kraj 3 granic

Projekt przygotowywany wspólnie przez Ambasadę Luksemburga oraz Ośrodek "Pogranicze" w ramach którego odbyły się projekcje filmów o Luksemburgu oraz Jonasie Mekasie, warsztaty plastyczne oraz koncerty.


Festiwal „Borderland”
Luksemburg, kraj 3 granic
Sejny, 25-27 czerwca 2009

Festiwal organizowany wspólnie z Ambasadą Wielkiego Księstwa Luksemburga

25 czerwca
Pokaz filmów dokumentalnych, w których głównym motywem jest granica:

Wzdłuż Granicy (Laanscht d’Grenz)
Luksemburg 1997, 52’, reż. Paul Kieffer

Pewnego zimowego dnia pewien czterdziestoletni człowiek przybył samochodem do Schengen. Małej wioski winorośli i kupców w południowo-wschodnim krańcu Luksemburga. Zatrzymując się kilka kroków na wschód od rzeki widzi dwie osady Perl i Apach. Perl jest niemiecki, a Apach francuski. Tutaj kilka metrów przed nim leży punkt, który stanowi granicę między Francją, Niemcami i Luksemburgiem. Jest to punkt wyjścia dla jego podróży. Trzy tygodnie później człowiek ten powraca do Schengen od północy. Podróżował on na piechotę ok. 350 km wzdłuż granicy Luksemburga przechodząc przez dziesiątki miast i wsi w Luksemburgu, Francji, Belgii i Niemczech. W trakcie swojej podróży spotkał osoby, które mieszkają i pracują po obu stronach granicy. Film jest kroniką tej długiej podróży wzdłuż granicy.

Biegnie przez nią granica (Iwwer&Erriwer)
Luksemburg 1996, 33’, reż. Geneviève Mersch

Miasteczko Eisenbach na północy Lukseburga przecina rzeka Our. Stanowi ona naturalną granicę między Wielkim Księstwem a Niemcami i dzieli miasto na dwie części. Świadkowie opowiadają o dramatycznych represjach, których doznały podczas drugiej wojny światowej rodziny, żyjące po obydwu stronach wody.

Filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, godz. 19.30

26 czerwca
Obraz i muzyka

Pokaz filmu Jonasa Mekasa

"Reminiscences of a journey to Lithuania", będący zapisem podróży autora do jego kraju rodzinnego, Litwy, z autorskim akompaniamentem muzycznym wiolonczelisty André Mergenthalera, granym na żywo.

Reminiscences of a Journey to Lithuania to ukończona w 1972 roku to filmowa podróż Mekasa skupiona na poszukiwaniu własnego domu, jako centralnej przestrzeni świata każdego człowieka. Wykorzeniony z rodzinnej Litwy artysta rozpoczyna film czarno-białymi obrazami europejskiej emigracji na nowojorskim Brooklynie. Fragmenty codziennego życia w jakże odmiennej od wschodnioeuropejskiej rzeczywistości - industrialne przestrzenie nowojorskich fabryk i bieda konfrontowane są z rozpaczliwymi próbami utrzymywania narodowej tożsamości i melancholią wynikającą ze świadomości nieuchronnej asymilacji w nowym, amerykańskim domu. W drugiej części filmu, nakręconej już ta kolorowej taśmie Mekas przenosi nas na Litwę, którą z bratem Adolfasem odwiedzają po 25 latach. Krótkie, impresjonistyczne sekwencje próbują przywołać nostalgiczny świat dzieciństwa artysty, obraz matki, sielską aurę przedwojennego, magicznego, rodzinnego domu. I tym razem nieuchronna jest jednak konfrontacja z przygnębiającą rzeczywistością – faktem zamiany rodzinnego gospodarstwa w część kołchozu, wszechobecną inwigilacją KGB, podskórnym lękiem przed aresztowaniem. Ostatnia część filmu to wizyta w Wiedniu u Petera Kubelki, wybitnego austriackiego filmowca. Tym razem domem staje się wspólnota przyjaciół, artystów rozsianych po całym świecie, których łączy podobne podejście do świata i sztuki, rodzaj wspólnoty artystycznej egzystencji.

Biała Synagoga, godz. 19.00, Wstęp wolny

Café Europa: Wieczór literacki z pisarzem Georgesem Hausemerem

Georges Hausemer, urodzony w 1957 roku, to prawdziwy pisarz podróżnik: przemierzył wszystkie kontynenty, a szczególnie upodobał sobie Amerykę Łacińską i Afrykę zachodnią.

Jego liczne podróże po Europie powiodły go w 2000 roku do wzięcia udziału w projekcie „Europejski ekspres literacki”, kiedy to wsiadł do wielojęzycznego pociągu wypełnionego literatami, i wspólnie z nimi zwiedził wszystkie kraje Europy.

Jego najnowsza ksiażka „Przy stole z Wielkim Księstwem Luksemburga. Przekraczając” ukazała się zaledwie kilka tygodni temu. Autor przeczyta jej fragmenty pod tytułem „Dookoła buta”, w których opisuje swoje spotkania na różnych granicach Luksemburga (który, tak jak Włochy, swoim kształtem przypomina botek).

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, 21.00, Wstęp wolny

27 czerwca
Warsztaty i muzyka

Warsztaty artystyczne dla młodzieży z Patricią Lippert

Patricia Lippert to uznana luksemburska malarka. Swoje obrazy wystawiała w całej Europie, a jej najnowsze prace można będzie oglądać w Galerii Klimy Bocheńskiej w Warszawie, w dniach 24-30 czerwca. Będzie pełniła rolę przewodnika młodzieży po tajnikach sztuki malarskiej.

Biała Synagoga, godz. 11.00-16.00

Koncert zespołu folkowego "Dullemajik"

"Dullemajik" jest najbardziej znaną grupą folkową w Luksemburgu. Od ponad 30 lat, grupa Guy Schonsa jest ambasadorem luksemburskiej muzyki popularnej na całym świecie. Zespół z powodzeniem występował w Europie, Azji, a także na Wyspach Zielonego Przylądka. W Białej Synagodze Guy Schons zagra wraz ze skrzypkiem Vincentem Soubeyranem.

Biała Synagoga, godz. 19.30, Wstęp wolny

Festiwal „Borderland” 2009


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI