25 maja 1999

W siedzibie Instytutu Literackiego w Maison-Laffitte w Paryżu miała miejsce uroczystość wręczenia Jerzemu Giedroyciowi Złotego Berła - nagrody Fundacji Kultury Polskiej. Na uroczystości obecny był też Krzysztof Czyżewski, który otrzymał statuetkę Fundacji Kultury Polskiej. 

Artykuły prasowe: 
Piotr Kasznia, Wręczenie Złotego Berła Jerzemu Giedroyciowi, "Rzeczpospolita" 26.05.1999


Wręczenie Złotego Berła Jerzemu Giedroyciowi 

W siedzibie Instytutu Literackiego w Maison-Laffitte nastąpiło wczoraj uroczyste wręczenie Jerzemu Giedroyciowi nagrody Fundacji Kultury Polskiej, Złotego Berła, i towarzyszącej nagrodzie sumy 100 tys. zł. Założyciel Instytutu Literackiego i miesięcznika "Kultura" jest pierwszym laureatem tej najwyższej polskiej nagrody kulturalnej. Została mu ona przyznana "za życie i dzieło, za umysł i wizję, za hart ducha i prawość charakteru". 

Nagrodę wręczyli Przewodnicząca Rady Fundacji Kultury Polskiej, Beata Tyszkiewicz, Prezes Fundacji, Rafał Skąpski i Prezes BIG Banku Gdańskiego, Bogusław Kott. 

Jerzy Giedroyc powiedział po uroczystości "Rzeczpospolitej", że przyjął nagrodę z ogromnym wzruszeniem. Stwierdził, że bardzo poprawi ona sytuację Instytutu Literackiego i ułatwi jego przyszłą działalność. Ma też nadzieję, że nagroda Złorego Berła zapoczątkuje rozwój w Polsce mecenatu prywatnego, którego brak jest tak bardzo dotkliwie odczuwany. Na uroczystości obecny był także Przewodniczący Fundacji i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, Krzysztof Czyżewski. Zgodnie z regulaminem nagrody Złotego Berła, jej laureat wskazuje osobę lub instytucję, która otrzymuje statuetkę Fundacji Kultury Polskiej i 10 tys. zł. Szef Instytutu Literackiego wskazał właśnie na Krzysztofa Czyżewskiego, założyciela Fundacji „Pogranicze". Jerzy Giedroyc powiedział „Rzeczpospolitej", że obie nagrody bardzo pomogą Instytutowi Literackiemu i Fundacji „Pogranicze" we wspólnym prowadzeniu działalności mającej na celu zbliżenie narodów Polski i jej wschodnich sąsiadów. 

Piotr Kasznia z Paryża 
"Rzeczpospolita" 26.05.1999

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

 

 

Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

TONY JUDT LECTURE, wykład Krzysztofa Meissnera - Fizyka i transcendencja

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

III Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

II Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

I Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI