26 listopada 2005 - Teatr Dialogus

26 listopada 2005 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się spektakl Teatru Dialogus.


TEATR DIALOGUS    

Istnieje od 1992 roku. Grupę tworzą uczniowie szkół średnich z miejscowości Parchowo na Kaszubach. W swojej pracy zespół odwołuje się do kaszubskiej tradycji, odkrywając ją na nowo dla siebie, przetwarzając w artystyczne formy, czyniąc z niej wartość istotną dla pokolenia młodych. Pierwsze realizacje prezentowane były w małych wsiach i pozwoliły na konfrontację własnych poszukiwań tradycji z rzeczywistością kulturalną miejsc, gdzie tradycja wciąż jest żywa. Młodzi mówią, że w tradycji poszukują wartości uniwersalnych i nieprzemijających. Tradycja kaszubska jest dla nich doświadczeniem osobistym, budującym ich związek z miejscem urodzenia, budującym ich tożsamość. Od początku zespół pracuje pod kierunkiem Jaromira Szroedera, animatora kultury, reżysera i nauczyciela. 


SPEKTAKL “PUSTA NOC” 
- Spektakl oparty na starej tradycji, nie tylko kaszubskiej, żegnania sie ze zmarłym w ostatnia noc przed pogrzebem. Rodzina, sąsiedzi schodzili się (tradycja ta jeszcze trwa gdzieniegdzie we wsiach na Kaszubach) czuwając całą noc przy zmarłym. Śpiewano pieśni, modlono się, wspominano... Podczas tych spotkań zgromadzeni częstowani byli jadłem i napitkiem. W pracy nad spektaklem warstwa etnograficzna obrzędu nie była najważniejsza, interesowały nas przede wszystkim emocje i refleksje towarzyszące człowiekowi w zetknięciu się ze śmiercią i przemijaniem. 

SPEKTAKL “REMUS” 
- Remus to legendarna postać w tradycji kaszubskiej. Wędrował ze swoją karą (taczką) po całych Kaszubach, od wsi do wsi sprzedając książki, książeczki do nabożeństwa, różańce... Docierał do miejsc gdzie tylko sięgała kaszubska mowa. Świat kaszubskich demonów i dobrych duchów był tak samo jego światem jak najzwyczajniejsza otaczająca go rzeczywistość. Misją Remusa było ocalenie tradycji kaszubskiej. Spektakl inspirowany jest powieścią Aleksandra Majkowskiego “Życie i przygody Remusa”.

26 listopada 2005 - Teatr Dialogus


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI