26 września 2009 - Myśl polityczna i działalność Konstancji Skirmuntt (1851 – 1934)

Prezentacja książki profesora Dariusza Szpopera na temat Konstancji Skirmunt. Podczas spotkania obecni byli także Rustis Kamuntavicius, Andrzej Pukszto i profesor Egidijus Aleksandravicius. Spotkanie moderował Krzysztof Czyżewski.


Spotkanie z dr. hab. Dariuszem Szpoperem wokół książki Myśl polityczna i działalność Konstancji Skirmuntt (1851 – 1934). 

Najnowsza książka Dariusza Szpopera została poświęcona analizie myśli politycznej i działalności Konstancji Skirnuntt, współtwórczyni koncepcji krajowej w guberniach północno-zachodnich Imperium Rosyjskiego. 

W recenzji wydawniczej dr. hab. Krzysztof Buchowski, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, napisał: „[...] w reakcji na ekspansję nacjonalizmów niektórzy mieszkańcy historycznej Litwy, wbrew powszechnym tendencjom, poszukiwali rozwiązań kompromisowych, pozwalających godzić nowoczesne poczucie narodowości z tradycjami historycznymi, ideą szerszej państwowej wspólnoty obywatelskiej, wartościami religijnymi, czy ogólniej – humanistycznymi. W wielu wypadkach nawoływania do kompromisu wychodziły z kręgów konserwatywnych, zaniepokojonych kierunkiem rozwoju sytuacji. […] Autor przekonująco udowadnia, że Konstancja Skirmuntt równocześnie – nieco paradoksalnie – prezentowała bardzo nowoczesne (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) rozumienie patriotyzmu, odrzucającego narodowy egoizm, owocującego działalnością na rzecz pojednania między narodami, dialogu, kompromisu[...]”.

W spotkaniu udział wzięli także Rustis Kamuntavicius, Andrzej Pukszto oraz Egidijus Aleksandravicius z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Rozmowę moderował Krzysztof Czyżewski. 

Fotografie


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI