26 września 2013 - Spektakl Czarnobyl. Last minute.

26 września 2013 roku o godz. 18 00 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki z Białegostoku pt.Czarnobyl. Last Minute. w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej- Mazur.


Po Czarnobylu czas ugryzł się w ogon. Początek i koniec się połączyły. Czarnobylski człowiek zamachnął się na wszystko. Nowy świat rozsadził mózg i … człowiek nagle zaczął myśleć. Oparł się o nicość i wtedy zaczął się… histeryczny śmiech.

„Czarnobyl. Last Minute” to spektakl, który wyrósł z czytania performatywnego adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Svietlany Aleksijewicz. To próba przyjrzenia się skutkom wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku: w wymiarze ludzkim i politycznym. Zapraszamy wszystkich do Muzeum Czarnobyla, które zagości w białostockim Teatrze Dramatycznym. Przed Państwem opowieść o współczesnej apokalipsie, która otarła się o granice absurdu! Zaczynamy!

W spektaklu wykorzystano 12-sekundowy fragment wypowiedzi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na temat przyszłej budowy elektrowni jądrowej. Zostało to ogłoszone podczas jednej z wizyt prezydenta w regionie dotkniętym awarią w Czarnobylu.

Informacja pochodzi ze strony internetowej białoruskiej telewizji CTV BY, www.ctv.by, z dnia 26 kwietnia 2012 roku.

Zapraszamy na wyjazdowe spektakle „Czarnobyl. Last minute” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej- Mazur, które odbędą się dzięki dofinansowaniu Instytutu Teatralnego w ramach programu Teatr Polska.

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru  w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle. Inspiracją dla powstania  programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15  teatrom, które ze swoimi  prezentacjami i warsztatami odwiedzą 104 miejscowości w całej Polsce. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.

W tym roku w programie biorą udział: Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr  im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne „Koło” z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy z Warszawy, Wrocławski Teatr Lalek.

W okresie od 7 września do 20 października, Teatr Dramatyczny odwiedzi siedem  miejscowości na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Spektakl poprzedzą specjalne warsztaty:

  •  7 września, godz. 19.00 – Łochów – Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, ul. 1- go Maja 22 (warsztaty, godz. 16.30),
  • 8 września, godz. 19.00 – Krasnystaw – Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10 (warsztaty, godz. 16.30),
  • 12 września, godz. 18.00 – Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 (warsztaty, godz. 15:30),
  • 20 września, godz. 19.00 – Hajnówka – Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4 (warsztaty, 16:30),
  • 26 września, godz. 18:00 – Sejny – Ośrodek „POGRANICZE – Sztuk, Kultur, Narodów”, ul. Piłsudskiego 37 (warsztaty, godz.15.30),
  • 14 października, godz. 18:00 – Michałowo – Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, ul. Białostocka 19 (warsztaty, godz.15.30),
  • 20 października, godz. 19.00 – Łapy – Dom Kultury w Łapach, ul. Nowy Rynek 15 (warsztaty, 16:30).

Obsada:

· Jolanta Borowska: Samosiejka
· Krzysztof Ławniczak: Czerwony Partyzant
· Bernard Bania: Kierownik Nuklearnej Wycieczki
· Monika Zaborska-Wróblewska: Aplazja
· Agnieszka Możejko-Szekowska: Maria Czarnobylska
· Aleksandra Maj: Ikona Matki Boskiej Budsławskiej
· Justyna Godlewska-Kruczkowska: Wariatka z Czeczenii
· Mateusz Witczuk: Chłopiec w Pilotce
· Łukasz Węgrzynowski: Czarna Skrzynka (gościnnie)
· Barbara Pigoń: Krasawica Komsomołka (gościnnie)
· Piotr Szekowski: Kierowca Nuklearnej Wycieczki

Więcej informacji o spektaklu – kliknij!

Pokazy spektakli realizowane są w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego  TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

26 września 2013 - Spektakl "Czarnobyl. Last minute" w Białej Synagodze


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI