28 czerwca 2000

W Białymstoku w miało miejsce uroczyste zakończenie Szkoły Pogranicza 1999/2000. O godz. 12.00 odbyła się koferencja prasowa, a po niej nastąpiło wręczenie certyfikatów ukończenia Szkoły. Artykuły prasowe: 
Maciej Chołodowski, Budowanie nowego dialogu, "Gazeta Wyborcza" (Białystok) 29.06.2000 

Budowanie nowego dialogu. Szkoła Pogranicza 

Od jesieni będzie restaurowany cmentarz żydowski w Białymstoku. Pracami mają zająć się wspólnie młodzi Polacy i Żydzi. To jeden z projektów Szkoły Pogranicza. 

Wczoraj w Białymstoku wręczono certyfikaty – czyli dokumenty ukończenia Szkoły Pogranicza – 25 osobom spośród Polaków, Białorusinów i Litwinów, którzy brali udział w zajęciach. Odbywały się one w ramach szkolenia pod nazwą "Polska-Białoruś 1999/2000". 

Od ponad pięciu lat Szkoła Pogranicza realizuje swoje programy w różnych częściach Europy Środkowowschodniej, od Sarajewa po Supraśl i Grodno. Organizatorem Szkoły jest Fundacja "Pogranicze" we współpracy z Ośrodkiem "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" (siedziba w Sejnach). 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Białymstoku Krzysztof Czyżewski, prezes fundacji, zapewniał, że działania na obszarze wielonarodowego, wieloetnicznego i wielowyznaniowego pogranicza wymagają innego przygotowania, wiedzy i metod działania (zwłaszcza w sferze edukacji i kultury) ludzi zajmujących się tą problematyką. 

Szkoła Pogranicza: lidera, pogranicza i animatora. Osoby uczestniczące w warsztatach, organizowanych pod hasłem "Lider", zdobywają umiejętność tworzenia projektów i pozyskiwania pieniędzy na ich realizację. Każdy z "uczniów" przygotowuje własny projekt, który jest warunkiem uzyskania certyfikatu. Na warsztatach można się zapoznać z sytuacją kulturową i historią poszczególnych pograniczy, a na warsztatach "Animator" prezentują się m.in. wielcy twórcy. 

Szkoła Pogranicza finansowana jest z pieniędzy UE. Projekty dotyczą wielu kwestii. Jedną z nich jest pomysł odrestaurowania cmentarza żydowskiego w Białymstoku przez młodych Żydów i Polaków. Innym – stworzenie powszechnego, alternatywnego dla już istniejącego, uniwersytetu w regionie połockim. Z kolei np. w ramach projektu "Kamienica" została wykupiona kamienica w centrum Nowogródka. Ma tu działać Towarzystwo Filomatów. 

– Wszystkie projekty łączy potrzeba rozpoczęcia nowego dialogu międzykulturowego i poszukiwanie dziedzictwa wielokulturowego – przekonywał Krzysztof Czyżewski. 

W uroczystości wręczenia certyfikatów uczestnikom programu "Polska-Białoruś 1999/2000" wzięli udział m.in. marszałek podlaski Sławomir Zgrzywa oraz niektórzy z prowadzących warsztaty, w tym znany dramaturg i reżyser Tadeusz Słobodzianek, socjolog prof. Andrzej Sadowski i wybitny malarz białoruski, mieszkający w Waliłach, Leon Tarasewicz. 

Maciej Chołodowski 
"Gazeta Wyborcza" (Białystok) 29.06.2000 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

 

LATO W POGRANICZU 

ZAPRASZAMY

LIPIEC-SIERPIEŃ 2020

Pobierz

Lato Pograniczu 2020.PDF (495.7 kB)

Lato Pograniczu 2020.JPG (4377.0 kB)

 

 

 

Debata WOKÓŁ XENOPOLIS

 

Memorial Alice Oswald po polsku

 

O Dževadzie Karahasanie Miłosz Waligórski tłumacz

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI