28 listopada 2004 - Zaduszki w Białej Synagodze

Pamięci Czesława i Andrzeja Miłoszów Zaduszkowy Wieczór Wspomnień 2004 r.

W dniu 28 listopada 2004 roku w Białej Synagodze w Sejnach miał miejsce Zaduszkowy Wieczór Wspomnień. Zaduszkowe spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.00 i było w tym roku poświęcone wspominaniu Czesława i Andrzeja Miłoszów oraz związków ich rodziny z Sejneńszczyzną.

Wieczór zaduszkowy rozpoczął się od otwarcia wystawy fotografii noszącej tytuł "Obecność Miłosza". Wystawa składa się z kilkudziesięciu zdjęć, w większości w dużym formacie, podzielonych tematycznie na portrety poety, wydarzenia, w których uczestniczył, i miejsca, w których przebywał.


Główną część zaduszkowego spotkania rozpoczął Krzysztof Czyżewski, zapraszając gości do zajęcia miejsc przy stołach. Z głośników popłynął głosCzesława Miłosza czytającego swoje wiersze. W słowie wstępnym Krzysztof Czyżewski mówił o ciężarze odpowiedzialności złożonym na barki tych, którzy chcą przejąć i przekazywać dziedzictwo pozostawione przez braci Miłoszów. Ta odpowiedzialność ciąży przede wszystkim na "Pograniczu", z którym Andrzej i Czesław Miłoszowie byli związani w sposób szczególny. Właśnie ten zaduszkowy wieczór był pierwszym spotkaniem poświęconym pamięci braci Miłoszów i zapowiadającym kolejne działania o tej tematyce.

Następnym punktem spotkania była projekcja filmu Andrzeja Miłosza "Przyśnił mi się sen powrotu". Film przedstawia Czesława Miłosza opowiadającego dzieje swej rodziny i wędrującego po miejscach swej młodości na polsko-litewskim pograniczu.

Po projekcji filmu przemawiali goście specjalni wieczoru. Grażyna Strumiłło-Miłosz wspominała swojego męża, Andrzeja Miłosza. Przywołała dramatyczne okoliczności jego śmierci. Andrzej Miłosz bardzo intensywnie przeżywał wyjazd Czesława do Kalifornii, do umierającej żony Caroll. Przeżycie było tak intensywne, że Andrzej zmarł przed powrotem Czesława ze Stanów Zjednoczonych. Mówiła też o swoistej, jak wierzy, interwencji braci, dzięki której w ostatniej chwili zdążyła na pociąg do Suwałk i mogła wziąć udział w zaduszkowym wieczorze...

O współpracy z Czesławem Miłoszem mówiła Agnieszka Kosińska z Instytutu Czesława Miłosza w Krakowie. Swoje spotkania i korespondencję z poetą wspominał Zbigniew Fałtynowicz. Przeczytał też fragment pisanej przez siebie książki poświęconej związkom Czesława Miłosza z Suwalszczyzną. Pierwsze spotkanie Czesława Miłosza z Krzysztofem Czyżewskim w swoim domu w Maćkowej Rudzie w 1989 roku przywołał Andrzej Strumiłło.

Pod koniec oficjalnej części spotkania znów z głośników popłynęły słowa poety, recytującego swe wiersze. Goście w kilku wystąpieniach dali wyraz wdzięczności dla organizatorów i gości za możliwość uczestniczenia w takim spotkaniu. Jeden z mówców, litewski dziennikarz Eugeniusz Pietruszkiewicz, powiedział, że wśród obecnych w synagodze z pewnością przebywają duchy braci i biorą udział w tym Zaduszkowym Wieczorze Wspomnień.

Oficjalną część zakończył Krzysztof Czyżewski, czytając fragment wiersza Czesława Miłosza, który specjalnie zadedykował młodym obecnym na spotkaniu. Niech też poczują się wezwani do przejęcia Miłoszowego dziedzictwa...


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

 

 

 

Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 


 

Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

 

 

Krajka litewska. Od narodzin do śmierci

 

 

Dzięcięcy Uniwersytet Pogranicza

O projekcie rozmawiają Bożena Szroeder i Małgorzata Sporek-Czyżewska

 

 

Staroobrzędowcy Religia Ciszy

 

Człowiek Pogranicza 2019 - Irena Veisaitė


 

 

Spółdzielnia Jazzowa - Jan Młynarski / Piotr Zabrodzki

/ Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

 

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

 

 Mikkołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. 8 sierpnia 2020

Wspomnienie Misterium Mostu 2020

 

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - Kuba Więcek Trio - 24 lipca 2020

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI