28 marca 2014 - Spotkanie z cyklu "Opowieści o współistnieniu" - Paweł Romańczuk w "Piosence o porcelanie"

28 marca w kawiarni "Piosenka o Porcelanie" w Dworze Krasnogrudzkim o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z cyklu "Opowieści o współistnieniu" z Pawłem Romańczukiem - muzykiem, kompozytorem, eksperymentatorem dźwiękowym, budowniczym instrumentów muzycznych, twórcą i założycielem zespołu Małe Instrumenty.


Paweł Romańczuk (ur. 1975) - Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. W. Lustosławskiego w Bolesławcu w klasie kontrabasu, kontynuując naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Legnicy. Od 2006 prowadzi grupę Małe Instrumenty, w ramach której komponuje i aranżuje muzykę m.in do :

 • kampanii społecznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzyka rozwija" (2010)
 • Jubileuszu 60-lecia Polskiej Animacji 2008 (zamówienie Polskiego Instytutu Audiowizualnego, reż.Kasia Adamik)
 • filmu animowanego "Smok i bohater" 2009, reż. Agnieszka Jarząb
 • cyklu filmów animowanych powstałych  w latach 2007-2009 w Dziecięcej Wytwórni Filmowej, Galeria Entropia
 • spektaklu muzycznego "Elektrownia Dźwięku" 2008, grand prix 29.Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurtu OFF 2008
 • audio-booka "Sekretne życie krasnali" 2009, autorzy Wojciech Widłak i Paweł Pawlak, czyta Jan Peszek.
 • filmu animowanego "Mały Western" 1960 Witolda Giersza (alternatywna wersja muzyki)
 • filmu przyrodniczego "Mikrokosmos" 1997, reż. Nuridsany Claude , Perennou Marie
 • filmów animowanych Mariusza Wilczyńskiego, 2009 (na zamówienie reżysera, alternatywne wersje do tytułów: Cicha noc / Czasy przeszłe / Allegro ma non troppo / Śmierć na pięć)
 • filmów George Meliesa na zamówienie festiwalu Animator w Poznaniu 2010 i innych licznych kompozycji kameralnych.
 • filmu animowanego "Na cztery łapy", reż. Agnieszka Paszkiewicz
 • filmu dokumentalnego "Cesarz zabawek", reż G.Wierzchowski i grupa 3/4
 • nowych przygód Bolka i Lolka dla Polskiego Radia pr.3
 • Teatru Tańca Capitol, "12" w reżyserii i choreografii Jacka Gębury
 • Teatru Robotycznego Centrum Nauki Kopernik „Ojciec wie lepiej”
 • filmu "Twarze nieistniejącego miasta" reż. Natasza Ziółkowska


Swoją muzykę opublikował m.in. na płytach Małych Instrumentów „Chemia i Fizyka”(2011), „Katarynka”(2012), "Samoróbka" (2013), "Kartacz" (2013)

W 2012 wraz z Piotrem Kurkiem nagrał własną interpretację utworu Johna Cage’a „Music for amplified toy pianos”, który następnie prezentował na festiwalach muzyki współczesnej razem ze Sławkiem Kupczakiem, Margaret Leng Tan, Pawłem Czepułkowskim i Piotrem Kurkiem.

Ponadto jest autorem muzyki to do spektakli teatralnych m.in.: Teatru Tańca ARKA Jacka Gębury - "Komu piosenkę, czyli poemat ruchowy na stawy i krtań", "Tańce, których nikt nazwać nie chciał", "Padlina" wg Ch. Baudelaire'a, "no.1"., serialu przyrodniczego Telewizji Polskiej SA "Wajrak na tropie". Na zamówienie Festiwalu awangardy i tradycji muzycznej "Kody" 2010 w Lublinie przygotował autorski projekt "Wyliczanki polskie" zrealizowany z 
30-osobowym chórem dziecięcym.

Poza kompozycją i wykonywaniem muzyki w ramach Małych Instrumentów zgromadził zbiór ponad 500 instrumentów, które opracował i dostosował do używania na scenie i w studiu. Buduje własne instrumenty, mechaniczne konstrukcje dźwiękowe (m.in.w projekcie AutoKonstrukTone, Samoróbka oraz na potrzeby wrocławskiego Silesiusa 2010).
Zajmuje się również popularyzacją kultury "toy music" na gruncie polskim, jest pomysłodawcą pokazów i wykładów na temat tego zjawiska. W roku 2010 napisał książkę na temat historii toy piano, wydaną wraz z płytą "Małe Instrumenty grają Chopina".

Zebrał koleckję około 250 toy piano, na podstawie której organizuje wystawy tych instrumentów (Filharmonia Luxemburg, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Berlinie, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu).

Od 2009 prowadzi warsztaty dla nauczycieli muzyki, dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie odkrywania nowych źródeł dźwięku, idei field recording oraz budowy własnych instrumentów.
Na potrzeby festiwalu Musica Polonica Nova w 2010 przeprowadził szczegółowe 
badanie dotyczące wrocławskiego instrumentu muzycznego "donatina" oraz współtworzył tematyczne instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej Wrocławia.

Został zaproszony do udziału we wrocławskim projekcie "Dźwięki z odzysku" w ramach którego prowadził warsztaty z budowy instrumentów muzycznych z materiałów odpadowych oraz skomponował muzykę na pierwszą płytę DZO.

W 2013 napisał podręcznik "Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi" wydaną wraz z albumem Małych Instrumentów "Samoróbka", poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych.

Efektem współpracy z Teatrem Cinema w 2013 była realizacja autorskiego pomysłu na współczesny odczyt manifestu artystycznego "Sztuka hałasu" (1913) Luigi Russollo.
Współpracował z projektami Styria/Gratz, Za Siódmą Górą, Transfuzja (Bauer, Duchnowski, Orzechowski)

Obecnie przygotowuje:

 • środowisko instrumentalne dla projektu In-Between (Cezary Duchnowski, Kostas Georgakopulos)
 • muzykę do filmu "Dama Pik" reż. A.Zwiefka
 • muzykę do nowych dwóch płyt Małych Instrumentów
 • muzykę do filmu "Bambi" reż. A.Jarząb
 • warsztaty dla Festiwalu Musica Polonica Nova

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Pogranicze on-line - prezentacja w przestrzeni wirtualnej naszych artystycznych i edukacyjnych działań w Sejnach i Krasnogrudzie, a także na innych pograniczach świata.

Szedyk

 

Raphael Rogiński - BACH Bleach - Sejny - LIVE

 

The Market / Targ

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.12.2019 r. wyniosła 58.155,28 zł.

W 2019 roku Fundacja uzyskała również kwotę 8.846,30 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 10.212,62 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI